Zabawa z Misiem Wojtkiem


Wczorajszego dnia Gazeta poinformowała o najnowszych planach rady osiedla Krzekowo-Bezrzecze w Szczecinie - zamierza ona bowiem powołać do istnienia nowy plac zabaw o specjalnym charakterze. Mianowicie, upamiętniałby on bohaterskiego Misia Wojtka, niedźwiedzia-żołnierza, a oprócz standardowych huśtawek i zjeżdżalni, byłyby obiekty przypominające te z baz wojskowych. 

Miś Wojtek i inny żołnierz, Imperial War Museum

Miś Wojtek i inny żołnierz, Imperial War Museum

Miś Wojtek, urodzony w 1941 roku na terenie Persji i zmarły 2 grudnia 1963 w Edynburgu, poza tym że był brunatnym niedźwiedziem syryjskim, służył jako żołnierz w stopniu kaprala. Brał udział w Bitwie pod Monte Cassino w armii gen. Andersa. Bohaterski niedźwiedź był już wielokrotnie uhonorowany tablicami pamiątkowymi, pomnikami, logotypami na chorągiewkach, a nawet utworami muzycznymi i piwem angielskim „Wojtek”. Do miejsc pamięci niedźwiedzia Wojtka dołączyć może już niebawem „militarny” skwer w rejonie ulic Żołnierskiej i Żyznej w Szczecinie, który ma nosić jego imię. Planowane jest także umieszczenie tam pomnika Wojtka.

Militarny plac zabaw ma służyć tak rekreacji i rozrywce, jak i nauce historii, o czym zapewnia Janusz Fert będący przewodniczącym rady osiedla Krzekowo-Bezrzecze. Przez plac zabaw przebiegać będzie obowiązkowo ścieżka edukacyjna. Pomysłodawcy są przekonani, że pomysł spotka się z pozytywnym przyjęciem jako istny ewenement „- Bo obok tradycyjnych huśtawek czy zabawek chcielibyśmy umieścić tam elementy wojskowe, historyczne - wyjaśnia przewodniczący. - Np. symbole wojsk, które walczyły pod Monte Cassino wraz z krótkim opisem. Także elementy wyposażenia wojskowego”1. O kwestie merytoryczne ma zadbać grupa rekonstrukcyjna Borujsko, której zadaniem jest pozyskanie rozmaitych sprzętów wojskowych. 

O tym, jak ma wyglądać plac Misia Wojtka, częściowo już wiadomo dzięki wizualizacji, wykonanej przez studentów pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Czałczyńskiej-Podolskiej we współpracy z Katedrą Projektowania Krajobrazu ZUT. Obrazy można oglądać tutaj.

Dotychczasowe reakcje na plan tego rodzaju placu zabaw spotyka się z zadowoleniem i akceptacją. Na ten moment tylko jedna grupa - wspólnota żyjąca nieopodal miejsca pod plac zabaw - protestuje przeciwko realizacji planu. A co Wy sądzicie o tym projekcie?

Źródło: Militarny plac zabaw im. Misia Wojtka. Dobry pomysł? [WIZUALIZACJE]

  1. za pośrednictwem http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,16512019,Militarny_plac_zabaw_im__Misia_Wojtka__Dobry_pomysl_.html []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz