W Normandii stanął pierwszy pomnik gen. Stanisława Maczka


W 70. rocznicę bitwy o Montormel przy udziale marszałka Sejmu RP we francuskiej Normandii został odsłonięty pierwszy w tym kraju pomnik gen. Stanisława Maczka.

Pomnik gen. Stanisława Maczka we Francji / fot. Rafał Zambrzycki

Pomnik gen. Stanisława Maczka we Francji / fot. Rafał Zambrzycki

Autorem pomnika dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Normandii jest Tomasz Filat. Monument stanął a wzgórzu Montormel, w pobliżu memoriału upamiętniającego bitwę pod Falaise i Chambois.

Poza marszałek Sejmu Ewą Kopacz w uroczystości uczestniczyli także m.in. ambasador Polski we Francji Tomasz Orłowski, rodzina generała Maczka, francuski sekretarz stanu ds. kombatantów Kader Arif, przewodniczący Rady Generalnej Departamentu Orne Alain Lambert oraz weterani i przedstawiciele władz francuskich.

Bitwa o wzgórze Montormel trwała od 19 do 21 sierpnia 1944 r. Starła się w niej 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka z siłami niemieckimi. Były elementem operacji Overlord i częścią przełamania tzw. kotła Falaise. Na wzgórzu w 1965 r. powstał pomnik upamiętniający bitwę, a w 1994 r. muzeum. Polscy żołnierzy polegli w tej bitwie zostali pochowani na cmentarzu 1. Dywizji Pancernej w Urville-Langannerie w okolicach Caen-Falaise.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Hetman W. K. pisze:

    Dobra wiadomość.

  2. Awangarda pisze:

    Jeszcze kilku czeka na pomniki. Sikorski, Rozwadowski, Anders.

  3. Wojtek pisze:

    Gen.Andersowi pomnik w kraju bezwzglednie sie nalezy, zasluzyl sobie na to swoja postawą i dokonaniami jako zolnierz.Wielu cywili zawdziecza mu zycie dzieki ewakuacji z Sowieckiej Rosji. Mysle jednak ze nie powinien być pochowany przy żolnierzach, ktorzy zgineli bohatersko w boju, ktos kto umarł ze starości łóżku.Trochę niesmacznie

Zostaw własny komentarz