W poszukiwaniu relikwii Św. Mateusza Ewangelisty


Rosyjscy i kirgiscy archeolodzy na dnie jeziora Issyk Kul (Kirgistan) szukają śladów cywilizacji andronowskiej i ruin średniowiecznego ormiańskiego klasztoru. W owym monastyrze miały znajdować się relikwie św. Mateusza Ewangelisty.

Mateusz Ewangelista

Mateusz Ewangelista

Rosyjscy i kirgiscy naukowcy prowadzą prace na głębokości 700 metrów. Szefuje im profesor Władimir Płoskich z Kirgiskiej Akademii Nauk.

Jezioro Issyk Kul, na dnie którego prowadzone są badania, leży w północno - wschodnim Kirgistanie. Jest ono największe w tym kraju. Położone jest w kotlinie, którą otaczają góry Tienszan. Wyżej wymienieni archeolodzy uważają, że trzy tysiące lat temu na jego dnie znajdowala się osada kultury andronowskiej. Rozwinęła się ona w epoce brązu w zachodniej Syberii i Kazachstanie. Przedstawiciele owej kultury zajmowali się: myślistwem, zbieractwem, rybołóstwem, metalurgią brązu oraz ceramiką. Naukowcy sądzą również, że w tym samym miejscu znajdują się ruiny ormiańskiego klasztoru w którym (według „Atlasu Katalońskiego” z 1375 roku) były przechowywane relikwie świętego Mateusza Ewangelisty.

Naukowcy liczą, że już niebawem będą mogli powiedzieć więcej o rezultatach prowadzonych badań.

Źródło: Na dne Issyk - Kulya uchenye ischut ostanki moschi pervovo evangelista Matfeya

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

Zostaw własny komentarz