Barcelona świętuje 11 września


11 września Katalończycy obchodzą Diada Nacional de Catalunya, czyli Święto Narodowe Katalonii. Zostało ono ustanowione w 1980 roku przez nowopowstały parlament Katalonii. Dzień ten upamiętnia wydarzenia z 1714 roku, kiedy to Barcelona została zajęta przez ówczesnego króla Hiszpanii Filipa V, przez co Katalonia straciła swoją suwerenność.

14085739428975180011 września Katalończycy wychodzą na ulice, odbywają się darmowe koncerty, wszyscy manifestują swoją niezależność od Hiszpanii. Tradycją w tym dniu jest układanie wieńców przy pomniku Rafaela Casanovy w Barcelonie.

Przyłączenie Katalonii do Hiszpanii było wynikiem trwającej na początku XVIII wieku wojny o sukcesję hiszpańską. Była ona toczona w latach 1701 – 1714. Stronami konfliktu były Francja, Bawaria, Siedmiogród przeciwko Habsburgom, Anglii, Holandii, Sabaudii, Portugalii, Prusom.

Przyczyny konfliktu

Król Hiszpanii Karol II nie pozostawił potomka, który mógłby zasiąść na tronie. Pod naciskiem swoich doradców stworzył testament, w którym na swojego następcę mianował wnuka króla Francji Ludwika XIV, Filipa d’Anjou (Filip V). Nowy władca spodobał się Hiszpanom i został przez nich entuzjastycznie przyjęty. Filip V objął tron hiszpański w wieku 17 lat. Nie znał języka, a w jego otoczeniu dominowali francuscy doradcy. Najważniejsze decyzje podejmowała za niego Księżna Ursinos i francuski ambasador.

Cesarz Austrii Leopold I Habsburg nie uznał ważności testamentu Karola II. Chciał, żeby na tronie hiszpańskim zasiadł jego syn, arcyksiążę Karol. W 1701 roku w Hadze powstał wielki sojusz antyhiszpański i antyfrancuski założony przez Austrię, Anglię, Holandię i Portugalię.

Rola Katalonii

Filip V i jego doradcy doceniali strategiczną rolę Katalonii, jednak Katalończycy nie byli przychylni królowi. W 1705 roku w Katalonii, Walencji i Murcji wybuchło antyhiszpańskie powstanie. Katalończycy niezadowoleni z rządów Filipa V, uznali za swojego króla Karola Habsburga (Karola III). Dzięki temu gestowi Karol III wylądował w Katalonii i podbił Barcelonę. Po śmierci cesarza Leopolda I, tron w Austrii miał objąć arcyksiążę Karol. W przypadku zwycięstwa Karola Austria zjednoczyłaby się z Hiszpanią. Anglicy nie przyjęli do wiadomości takiego rozwiązania i rozpoczęli przygotowania do zawarcia pokoju. W 1713 roku w Utrechcie wszystkie strony konfliktu uznały Filipa V za króla Hiszpanii. Katalonia broniła się przed Hiszpanią, licząc na pomoc ze strony Austrii i Anglii. Dopiero we wrześniu 1714 roku wojska Filipa V krwawo przerwały opór Katalończyków i zajęły Barcelonę.

Konsekwencje przyłączenia Katalonii do Hiszpanii

Po wkroczeniu wojsk Filipa V do Barcelony, Katalonia straciła swoją suwerenność. Na początku 1716 roku na mocy nowej ustawy (Nueva Plantd) zlikwidowano w Katalonii parlament, ustanowiono jako obowiązujące prawo kastylijskie i wprowadzono język hiszpański jako urzędowy w sądach.

Katalończycy od zawsze manifestowali swoją odrębność od Hiszpanii. 11 września jest w Katalonii świętem wolnym od pracy. Mieszkańcy zbierają się na placach i świętują.

Zobacz jak tego dnia świętuje Barcelona: http://www.holabarcelona.pl/11-wrzesnia-swieto-narodowe-katalonii/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Lesław pisze:

    Ten tekst (dzięki wpadce) stał się słynny i doczekał się akademickiego komentarza: http://www.konserwatyzm.pl/artykul/12478/niech-zyje-katalonia-ale-hiszpanska

Zostaw własny komentarz