Jedyne takie imperium


„Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie” – nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI od 10 września w salonach prasowych i kioskach.

W tym roku Szkoci zadecydują o dalszych losach Wielkiej Brytanii, opowiadając się za niepodległością  lub pozostaniem autonomicznym państwem w ramach Zjednoczonego Królestwa.

Okladka ImperiumTo referendum jest dobrym pretekstem do opowiedzenia historii Imperium Brytyjskiego, które Szkoci budowali ramię w ramię z Anglikami i Irlandczykami, zaś zjednoczone królestwo Anglików, Szkotów i Irlandczyków było tego władztwa metropolią.

Było to imperium jedyne w swoim rodzaju. Największe w historii świata:  w szczytowym okresie rozwoju, na przełomie XIX i XX w., zajmowało blisko 36 mln km kw. powierzchni na wszystkich kontynentach. Żył w nim co piąty mieszkaniec Ziemi. Powstało na morzach, w celach merkantylnych. W przeciwieństwie do imperiów kolonialnych, tworzonych przez państwa absolutystyczne, Imperium Brytyjskie powstawało stopniowo, w sposób niezorganizowany.  Zbudowało potęgę na niewolnictwie, ale także  na wolnym handlu. Posiadłości brytyjskie były kolonialnie wykorzystywane, ale też zasilane przez prądy cywilizacyjne monarchii konstytucyjnej i nowoczesnego społeczeństwa brytyjskiego. Rozpadło się właściwie bezkrwawo (przekształcając we Wspólnotę Narodów, Commonwealth), samo krwią płacąc w dwu wojnach światowych w obronie porządków liberalnych.  Wspólnota Narodów (Commonwealth) jest na mapie świata prawie dokładnym odzwierciedleniem Imperium Brytyjskiego. Miała być jego wyższym stadium, stała się pogrobowcem. W sensie formalnym resztówką dawnego imperium  są dzisiaj Brytyjskie Terytoria Zamorskie (British Overseas Territories).

Imperium stało się składową tożsamości angielskiej, ale spełniło także rolę  kulturotwórczą i mitotwórczą  daleko poza Wyspami Brytyjskimi. Kultura brytyjska podbija dziś o wiele większe obszary globu, niż było to za czasów istnienia Imperium Brytyjskiego.

Autorami poszczególnych rozdziałów są  historycy, specjalizujący się w  przedstawionej tematyce (m.in. Wojciech Lipoński, Iwona Sakowicz, Jacek Tebinka, Piotr Olender, Michał Leśniewski, Łukasz Przybyło) oraz dziennikarze POLITYKI. Publikacja zawiera szereg map, kalendarium, składy dynastii rządzących Anglia i Wielką Brytanią.

 Pomocnik Historyczny Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie  ukaże się 10 września w cenie 21,99 zł. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Mewa pisze:

    21 zł za taką porcję informacji to godna cena! 🙂

  2. Jan Muszyński pisze:

    Określenie: „Jedyne takie imperium” jest chyba przesadzone. Pamiętam atlas szkolny z połowy lat pięćdziesiątych. Afryka była odmalowana w dwóch kolorach: zielonym (z objaśnieniem w legendzie: kolonie brytyjskie) i niebieskim (obszar wcale nie mniejszy, opisany jako kolonie francuskie). To prawda, że w imperium brytyjskim „słońce nigdy nie zachodziło”, ale posiadłości imperium francuskiego też mieściły się na kilku kontynentach - od Indochin po Gujanę.

Zostaw własny komentarz