Koniec I wojny światowej w Palestynie (fotografie)


I wojna światowa rozpoczęła się na Bliskim Wschodzie od ataku Turków na brytyjski Kanał Sueski. Było to spektakularne wydarzenie, które zagroziło angielskiej dominacji w rejonie półwyspu Synaj i morza Czerwonego. Zwróćmy jednak uwagę na to jak wojna dobiegła końca.

Kapitulacja Jerozolimy w 1917 roku

W 1916 - 1917 roku wojska brytyjskie utknęły na odcinku miasta Gaza, Turcy posiadali tam umocnienia, które opierały się ostrzałowi artylerii oraz atakom piechoty. Alianci zdecydowali się na śmiały i ryzykowny manewr zaczepny - atak przez pustynię Beer Szewa gdzie wojska tureckie były szczupłe (Turcy nie przewidywali, że Anglicy uderzą przez ten trudny region - pozbawiony wody i żywności). Faktycznie był to niezwykle odważny atak, gdzie wszystko postawiono na jedną kartę. W październiku 1917 roku droga do Jerozolimy stanęła otworem, Turcy w obawie przed okrążeniem zarządzili odwrót. Walki na Bliskim Wschodzie trwały aż do października 1918 roku i wielkich starć pod Megiddo, Damaszkiem i Jerychem.

Kapitulację Jerozolimy i krajobraz po walkach fotografowało wielu wysłanników wojennych z Wielkiej Brytanii, USA i innych państw sprzymierzonych. Wiele z tych zdjęć udostępniają dziś muzea (w klasycznym rozumieniu oraz cyfrowe), galerie prywatne i różnego rodzaju edukacyjne inicjatywy państwowe w Izraelu (również w Turcji, Syrii i Egipcie). Setki zdjęć przechowywanych jest w archiwach państw, z których pochodzili korespondenci wojenni (Australia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania etc).

Poniżej zamieszczamy kilka fotografii z okresu walk w Palestynie (1917 - 1918). Wszystkie zdjęcia zostały udostępnione przez Archiwum Uniwersytetu w Monasch oraz Bibliotekę Kongresową.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz