Ogromny rzymski skarb w Anglii


W listopadzie 2013 roku Laurence Egerton, budowlaniec i profesjonalny poszukiwacz metalu za pomocą wykrywacza (członek East Devon Metal Detector Club), dokonał niesamowitego odkrycia - w Seaton w hrabstwie Devon w Anglii odkopał 22 tysiące miedzianych monet. Dziś, po dziesięciomiesięcznej ekspertyzie i czyszczeniu, naukowcy są w stanie ocenić, z jakiego okresu pochodzą monety. 

Tutaj można obejrzeć kilka zdjęć z wykopalisk oraz fotografie wybranych monet.

Skarb, liczący, jak wspomniano, 22 tysiące monet, składa się z monet rzymskich, powstałych między 260 r. n.e. a 348 r. n.e. Pośród nich znajduje się duża grupa wybitych w 332 roku z wizerunkiem cesarza Konstantyna Wielkiego, na pamiątkę założenia Konstantynopola. Pan Egerton, szczęśliwy znalazca, początkowo znalazł tylko dwie monety, lecz przynaglony wskazaniami wykrywacza metalu, kopał dalej. Jego pracę filmowała żona pana Egertona, Amanda, a film z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Poszukiwacz poinformował również archeologów o niecodziennym znalezisku, gdy tylko jego domysły zaczęły się potwierdzać. Aby mieć pewność, że miejsce nie zostanie splądrowane zanim przybędą archeolodzy (co trwało trzy dni i noce), Laurence Egerton zdecydował się nocować na miejscu w swoim samochodzie.

Doktor Roger Bland z British Museum powiedział: „Jest to jeden z największych numizmatycznych skarbów z czwartego stulecia, jakie kiedykolwiek znaleziono na terenie dawnego Cesarstwa Rzymskiego, ale pomimo ich wielkiej ilości, ich wartość niegdyś nie była wysoka. Równoważyły je już cztery złote monety (solidy). Taka suma monet była prawdopodobnie jednorocznym żołdem czterech żołnierzy, albo dwuletnią pensją robotnika.1

25 września monety trafiły na tymczasową wystawę do British Museum. Monety były prawdopodobnie przechowywane w ziemi przez ostatniego właściciela. Ktokolwiek to był, nigdy po nie nie powrócił. Skarb jest już znany jako Skarb z dołu Seaton i jest już potwierdzona możliwość jego nabycia przez muzeum. Pan Egerton otrzyma 50% sumy, za jaką monety zostaną wykupione, których wartość już szacuje się na dziesiątki tysięcy funtów2. O fundusze na wykup monet będzie starać się Royal Albert Memorial Museum w Exeter, które jest uznawane za „naturalne miejsce dla tych monet”. Muzeum to zainaugurowało zbiórkę publiczną na ten cel. Każdą z monet skatalogowano już na Portable Antiquities Scheme3, który, nawiasem mówiąc, dzięki temu znalezisku osiągnął swój milionowy obiekt na liście.

Panu Egertonowi zależy na jednym - aby na pamiątkę zachować dla siebie jedną monetę ze Skarbu. Miejmy nadzieję, że jego życzeniu stanie się zadość.

Źródła: Treasure hunter guards biggest find of Roman coins by sleeping in his carWatch: builder unearths hoard of 22,000 Roman coins in DevonThe Seaton Down Hoard: Amateur metal detector uncovers 22,000 Roman coinsMassive Roman Hoard Discovered in East DevonBuilder unearths vast treasure trove of 22,000 Roman coins worth up to £100,000 - then spends three nights sleeping on site to guard his hoard

  1. „It is one of the largest coin hoards of the C4th ever found within the Roman Empire but, despite the number of coins found, the financial value would not have been great, amounting to approximately four gold coins (solidi). This sum of money would possibly have provided the ration of four soldiers for one year or a worker’s pay for two years.” []
  2. Drugie 50% należeć będzie do właściciela pola, w którym znajdował się skarb. []
  3. http://finds.org.uk/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Adam pisze:

    A w Polsce obowiazuje wrecz stalinowskie prawa wzgledem kopaczy

Zostaw własny komentarz