Jakie piękne samobójstwo w Lublinie - relacja ze spotkania z red. Ziemkiewiczem w Lublinie


Rafał Ziemkiewicz kontynuuje serię spotkań promujących jego najnowszą książkę „Jakie piękne samobójstwo?”.  W minioną środę ze soim wykładem gościł na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkanie moderowała redaktor naczelna portalu historia.org.pl - Sylwia Szyc.

Red. naczelna historia.org.pl Sylwia Szyc oraz Rafał Ziemkiewicz /fot. Łukasz Pastuszak

Red. naczelna historia.org.pl Sylwia Szyc oraz Rafał Ziemkiewicz /fot. Łukasz Pastuszak

Już przed premierą książka Jakie piękne samobójstwo?” wywoływała liczne kontrowersje. Przeciwnicy poglądów R. Ziemkiewicza, zarzucali mu chęć obalenia ważnych dla kraju mitów, w tym przede wszystkim powstań narodowych.

II wojna światowa nie była wojną zła z dobrem, w którym szalonemu złu Hitlera przeciwstawiła się reprezentująca dobro koalicja wolnych państw, w którejś jakimś sposobem znalazł się Stalin. Stając się sojusznikiem sił dobra, sam stał się dobry. Tak potoczne myślenie o II wojnie obecne jest w światowej popkulturze. Prawda jest znacznie gorsza. II wojna światowa była bowiem wojną różnych rodzajów zła. Zła szalonego,psychopatycznego które uosabiał Hitler. Zła niezwykle przebiegłego, perfidnego, któremu przewodził Stalin oraz zła politycznego, jakim z reguły jest polityka imperialna - mówi Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemikiewicz w ramach serii spotkań „Piękne Samobójstwo?” odwiedzi łącznie sześć miast. Organizacji podjęli się Studenci dla RP, wspierani przez Fundację Niepodległości. Patronat medialny nad środowym spotkanie objął portal  historia.org.pl.

Recenzja książki R. ZiemkiewiczaJakie piękne samobójstwo?”.

Całą relację ze spotkania można obejrzeć poniżej.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ciężko się nie zgadzać z Ziemkiewiczem. Brakuje mi takiego spojrzenia u historyków, czyli historiozoficznego i holistycznego. RAZ robi dobrą robotę organiczną.

  2. Jan Muszyński pisze:

    Czy wyzwolenie KL Auschwitz było złem?
    Czy położenie kresu hitlerowskiemu ludobójstwu było złem?

Zostaw własny komentarz