Historia Żydów. Dzieje narodu od Abrahama do Państwa Izrael. Żydzi w Polsce: 1000 lat wspólnych losów


Historia Żydów to fascynująca podróż przez dzieje narodu, począwszy od wydarzeń biblijnych aż po czasy współczesne. Książka składa się z dwóch części: Dzieje narodu żydowskiegoDzieje Żydów polskich.

okladkaPozycja licząca ok. 400 stron przybliża historię, kulturę i religię żydowską, ze szczególnym uwzględnieniem losów narodu żydowskiego na terenach polskich.

Książka  jest bogato ilustrowana, zawiera wiele pomocnych haseł, kalendarium oraz mapy.

Autorami Historii Żydów  są wybitni polscy historycy oraz dziennikarze tygodnika POLITYKA.

„Losy żydowskie są jedną z najdziwniejszych opowieści w dziejach świata. Wybrania i wykluczenia. Siły i ofiary. Towarzyszymy temu mitowi, ale autorzy tej książki próbują przede wszystkim przedstawić prawdziwą historię Żydów, odwołując się do dzisiejszej wiedzy o życiu i wędrówce Pokoleń Izraela przez świat i jego dzieje. Także przez historię Polski”.

Przypominamy wydarzenia biblijne, składające się na mit założycielski Ludu Wybranego, przybliżamy okoliczności narodzin wielkiej  religii monoteistycznej, z której wyrosły chrześcijaństwo i islam. Opisujemy losy diaspory, w tym prawie  tysiącletniego pobytu Żydów na ziemiach Rzeczpospolitej oraz niezwykłej kultury jidysz; przedstawiamy historię i przyczyny wygnań, pogromów i antysemityzmu, a także poszukiwania przez Żydów odpowiedzi na wykluczenie, jakimi były chasydzki mistycyzm, asymilacja, syjonizm polityczny, emigracja do Ameryki. Dokumentujemy Zagładę. Opisujemy powstanie Państwa Izrael. Zajmujemy się skomplikowanymi stosunkami polsko-żydowskimi, od epoki Piastów i Jagiellonów, przez czasy rozbiorów, aż po Holocaust, stalinizm i bulwersujące polską opinię publiczną współczesne rozrachunki historyczne”. (ze Wstępu)

Do książki dołączono film dokumentalny pt Mój najszczęśliwszy dzień o Marianie Turskim - dziennikarzu, historyku, ocalałym z Zagłady uczestniku marszu śmierci, jednym z inicjatorów budowy POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Można ją kupić w księgarniach oraz na www.sklep.polityka.pl

Tytuł: Historia Żydów. Dzieje narodu od Abrahama do Państwa Izrael. Żydzi w Polsce: 1000 lat wspólnych losów.

Wydawca: POLITYKA sp. z o.o. SKA
ISBN: 978-83-64076-13-8
Liczba stron: 392
Wymiary: 215mm x 285mm
Okładka: twarda

Cena: 59,90 zł

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz