Do wygrania: „Podsłuchiwani. Niemieccy generałowie w brytyjskiej niewoli 1942-1945”


Nakładem wydawnictwa Replika ukazała się  książka Sönke Neitzela pt.: „Podsłuchiwani. Niemieccy generałowie w brytyjskiej niewoli 1942-1945″. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy tej książek.

By mieć szansę na wygranie jednej z książek należy w terminie do 25 listopada 2014 r. poprawnie odpowiedzieć na pytania:

 1. Gdzie podsłuchiwano niemieckich generałów z książkki Sönke Neitzela?
 2. W którym roku został sformowany Wehrmacht?

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy.

O książce Podsłuchiwani

file_14644Przez wiele lat panowało przekonanie o umniejszonej, w stosunku do SS, winie Wehrmachtu za udział w zbrodniach wojennych Niemców. Niemieccy generałowie w powojennych wspomnieniach starali się odcinać od czynów popełnianych przez oddziały SS, tłumacząc, iż prowadząc „normalną” wojnę nie byli świadomi nazistowskich zbrodni ludobójczych. W listach i pamiętnikach opublikowanych po 1945 roku podkreślali apolityczny charakter pełnienia obowiązku żołnierza oraz przedstawiali własną aktywność w ruchu oporu.

SÖnke Neitzel próbując dotrzeć do historycznej prawdy, zbadał i udostępnił zapisy podsłuchiwanych rozmów niemieckich oficerów w niewoli brytyjskiej, nagranych w

latach 1942-1945 w obozie jenieckim w Trent Park , odtajnionych przez Brytyjczyków dopiero w 1996 roku. Jest to kluczowy dokument, który pozwala zrozumieć ówczesne postrzeganie i interpretację wydarzeń związanych z wojną i dyktaturą pośród niemieckiej generalicji.

Książka ta pozwala uświadomić sobie szerokie spektrum poglądów niemieckich władz wojskowych, którzy w swobodnych rozmowach ze współwięźniami reprezentowali zarówno skrajną ideologię narodowosocjalistyczną, jak i pozostawali do niej w opozycji.

Tytuł:  Podsłuchiwani. Niemieccy generałowie w brytyjskiej niewoli 1942-1945
Autor: Sönke Neitzel
Wydawca: Replika
Liczba stron: 560
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-60383-73-5
Cena detaliczna: 44,90


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

1 komentarz

 1. Joanna pisze:

  1. ***
  2. ***

  Dziękujemy za komentarz. Jednakże nie możemy uznać tak oddanego głosu. Zgodnie z regulaminem odpowiedzi na pytania konkursowe prosimy kierować na adres konkursy@historia.org.pl

  Redakcja

Zostaw własny komentarz