Starożytna zastawa stołowa wykopana w Japonii


Szklany talerz i filiżanka wykopane przez archeologów w japońskiej prefekturze Nara pochodzą z Cesarstwa Rzymskiego i Persji. Uważają tak naukowcy z Instytutu Nauk Przyrodniczych w Tokio.

Wykopaliska

Talerz znajdował się kurhanie z V wieku naszej ery. Przypomina on wyglądem te, które wcześniej odkopano na obszarach będących we władaniu Cesarstwa Rzymskiego.

Filiżanka natomiast pochodzi z Persji. Używana była w okresie rządów dynastii Sasanidów (221 - 651 r. n. e.). Te same odnaleziono wcześniej przy wykopaliskach prowadzonych na terenie pałacu cesarskiego tejże dynastii.

Naukowcy do badania znalezisk wykorzystali metodę termoluminescencyjną. Służy ona do badania m. in. przedmiotów ceramicznych i szklanych. Polega ona na wygrzewaniu wykopalisk. Podczas tego procesu one święcą z intensywnością zależną od czasu, w którym zostały wytworzone.

Uczeni ustalili również, że owe przedmioty zostały do kraju Kwitnącej Wiśni przywiezione z Cesarstwa Rzymskiego. Motywują to tym, że już wówczas istniały dość prężne związki gospodarcze między Wschodem, a Zachodem ówczesnego świata.

Źródło: Posuda Rimskoj Imperii obnaruzhena v mogil’nom kurgane V veka v Yaponii

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz