Ogromne odkrycie niemieckich archeologów


Latem 2014 roku specjaliści z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie dokonali kolejnego, intrygującego odkrycia. Podczas swoich wykopalisk w kamieniołomach na terenach Libanu, w miejscowości Baalbek (w okresie hellenistycznym znanej jako Heliopolis), natrafili oni na unikatowy blok kamienny o rekordowych rozmiarach. To pierwszy tak ogromny okaz, z jakim mają styczność i badają naukowcy.

Rzeczony ogromny kamień, fot. Deutsches Archäologisches Institut

Rzeczony ogromny kamień, fot. Deutsches Archäologisches Institut

Na blok archeolodzy natknęli się przypadkiem, bowiem celem ich działań w Libanie było uzyskanie nowych danych, cennych informacji związanych z technikami wydobywczymi i transportem megalitów. Nikt nie spodziewał się tak niebotycznego znaleziska. Jego profesjonalna analiza pozwoliła dojść do następujących wniosków. Kamień to monolit, noszący nazwę „ Hajjar al-Hibla„ co w tłumaczeniu oznacza ”kamień ciężarnej kobiety”, prawdopodobnie pochodzi on z 27 roku p.n.e. Z podobnego kruszcu wykonane zostały już elementy Świątynia Jowisza w Baalbek. Zainteresowani spekulują, że wspomniany okaz nie został nigdy wcześniej wyciągnięty na powierzchnię ziemi ze względu na jego delikatną strukturę. Niegdyś zdecydowanie się na takie przedsięwzięcie oznaczałoby podjecie wielkiego ryzyka związanego z możliwością uszkodzenia go podczas transportu.

Kamień posiada zdumiewające wymiary: ma on 19,6 metra długości, około 6 metrów szerokości i co najmniej 5,5 metra wysokości. Z kolei jego wagę szacuje się na 1,650 ton (1,496,850 kg), to jednak dopiero wstępne pomiary. Ogłoszono, że dalsze, zaplanowane prace wykopaliskowe przyniosą bardziej precyzyjne dane. Co więcej, specjaliści podali również do informacji publicznej, iż ze względu na obecne, satysfakcjonujące ustawienie kamienia, gładkość bloku kamiennego, ale również profesjonalny sprzęt, w dzisiejszych czasach jego wydobycie w takim stanie w jakim go znaleziono, bez rozdzielania go na mniejsze części, nie będzie stanowiło większego problemu. Media informują, że tuż obok „Hajjar al-Hibla” znajduje się kolejny megalit, o równie imponującej wielkości.

Tajemnicze losy znaleziska wciąż dostarczają wielu pytań, które nurtują badaczy - tych zaangażowanych w prace w Baalbek, lecz także innych na całym świecie. Pozostaje nam cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń i liczyć, że nie jest to koniec tak zachwycających sukcesów dzisiejszych archeologów.

Źródła: Archaeologists Discover The World’s Largest Ancient Stone BlockLargest ancient stone block discovered in Baalbek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Igor Murawski pisze:

  A dlaczegóż to archeolodzy mieli się nie spodziewać takiego „niebotycznego znaleziska” skoro już dwa takie bloki były w tym miejscu? I nie jest to „kamień ciężarnej kobiety”, którego bynajmnniej nie trzeba było odkrywać i który znany jest od lat. Warto choć odrobinę sprawdzić fakty przed publikacją 😉

 2. Marek pisze:

  Co za as przeliczył z ton na kg?

 3. Timetraveller pisze:

  Znaleźli lądowisko dla rydwanów przy dawnej siedzibie Enki i się cieszą. Na podstawie platformy startowej została tysiące lat później wybudowana świątynia.
  To tam były ukryte nasiona, które wykorzystano po potopie, aby odnowić zboża na ziemi i niektóre inne rośliny. Zboża, owce i kozy nie są ziemskiego pochodzenia, tylko zostały sprowadzone z Nibiru, żeby ludzie uprawiali rolę i hodowali trzodę.

Zostaw własny komentarz