W Anglii odkryto podziemne ruiny średniowiecznego miasta


Kelly Dickerson z livescience.com donosi, iż na terenach dawnego Old Sarum, obok Salisbury w Anglii, dokonano kolejnego przełomowego odkrycia. W grudniu br. grupa archeologów natrafiła na ruiny średniowiecznego miasta założonego prawdopodobnie w XI wieku.

Teren prac archeologicznych, fot. English Heritage

Teren prac archeologicznych, fot. English Heritage

Pomimo tego, że osada ta eksplorowana była od bardzo dawna, wciąż pozostawała ona nieodkrytą tajemnicą. Stan ten uległ zmianie dopiero w roku 2014, kiedy to badacze wreszcie odnieśli sukces. Wcześniej wspomniane miasto słynęło z pięknych budowli architektonicznych tj. katedry i zamku. Co więcej, naukowcy informują, że przeżywało ona swoje lata świetności aż do około XIII wieku. Kristian Strutt, jeden z archeologów Uniwersytetu w Southampton, który odkrył pozostałości średniowiecznego grodu, wyjaśnia: „ Nasza ekspertyza umożliwiła dokładne zlokalizowanie każdej budowli w osadzie, co w rezultacie doprowadziło do stworzenia szczegółowego planu miasta.

Archeolodzy odnaleźli nie tylko szczątki masywnych budowli obronnych na południowych krańcach terenu, ale również ogromne złoża kopaliny- fragmentów dawnych pieców, palenisk oraz domy mieszkalne umiejscowione w południowo-wschodnich i południowo-zachodnich zakątkach grodu. Old Sarum objęte jest ochroną English Heritage1. To właśnie usilne starania owej organizacji, by utrzymać teren w nienaruszonym stanie, skłoniły archeologów do prowadzenia wykopalisk przy użyciu najnowocześniejszych, małoinwazyjnych technik.

Specjaliści dokonali swojego odkrycia dzięki takim wynalazkom jak specjalne drony czy manometry2. To właśnie te drugie pozwalają na zaprojektowanie precyzyjnej mapy materiału znajdującego się tuż pod powierzchnią ziemi. Grupa skorzystała również z metody elektrooporowej3, która, by rozpoznać budowę geologiczną danego terenu, wykorzystuje zjawisko zróżnicowanie przewodnictwa prądu elektrycznego gruntu w zależności od jego składu i struktury. Kolejnym przyrządem, który okazał się niezbędny dla archeologów, jest georadar odpowiedzialny za emitowanie fal elektromagnetycznych i rejestrację fal odbitych od warstw leżących pod powierzchnią.

Spekuluje się, że obserwacje kontynuowane będą także w przyszłym roku, by zdobyć jeszcze bardziej dogłębną wiedzę na temat znaleziska.

Źródło: Medieval City’s Underground Ruins Discovered in England

 1. Historic Building and Monuments Commission for England, „agenda rządu brytyjskiego, opiekująca się zabytkami budownictwa w Anglii ” []
 2. przyrząd do pomiaru wielkości, kierunku oraz zmian pola magnetycznego []
 3. powszechnie zwaną ERT od electrical resistivity tomography []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Malkolm pisze:

  My mamy coś lepszego - Biskupin.

 2. Docent pisze:

  „...aż do około XIII wieku, kiedy to zostało zaatakowane przez Rzymian.” - przez kohorty tysiącletnich zombie

  • Haha, cóż, zabawne niedopatrzenie, choć w oryginale jest ten sam błąd „but eventually declined in the 13th century, with the Roman conquest and the rise of New Sarum”.

Zostaw własny komentarz