Rudolf, czerwononosy renifer skończył 75 lat


Nie ma chyba osoby, której trzeba przedstawiać popularną w kulturze Zachodu postać czerwononosego renifera św. Mikołaja. W tym roku mija dokładnie 75 lat od wypuszczenia na rynek pierwszej bajki o przygodach Rudolfa.

Okładka promocyjna oryginalnej książki o reniferze Rudolfie z 1939 r.

Okładka promocyjna oryginalnej książki o reniferze Rudolfie z 1939 r.

Autorem oryginalnej opowieści był Robert L. May, który 1939 r. otrzymał zlecenie napisania świątecznej bajki dla dzieci dla sieci sklepów Montgomery Ward.  Dyrekcja tej jednej z najstarszych i największych sieci sklepów w Stanach Zjednoczonych wpadła na pomysł wyjątkowej kampanii promocyjnej. W okresie przedświątecznym, pięknie ilustrowane książki o przygodach czerwononosego renifera były rozdawane w prezencie dzieciom.

Według pierwotnej wersji, Rudolf jest synem Donnera, jednego z ośmiu najstarszych reniferów należących do Świętego Mikołaja. Rudolf urodził się ze świecącym czerwonym nosem, przez co nie był akceptowany przez otoczenie i stał się obiektem drwin ze strony innych reniferów. Pewnego roku z powodu bardzo mglistej nocy wigilijnej, św. Mikołaj chciał zrezygnować ze swej corocznej podróży dookoła świata. Kiedy jednak zauważył Rudolfa, zdecydował, że jego nos będzie wyśmienitą lampą i oświetli mu drogę. Od tego czasu Rudolf jest stałym członkiem zaprzęgu Mikołaja i cieszy się szacunkiem innych reniferów.

Z powstaniem opowieści o Rudolfie wiąże się prywatna tragedia jego autora. W 1937 r. zdiagnozowano raka u Evelyn, ukochanej żony Mays‚a. Gdy rozpoczynał on prace nad książką w 1939 r. widział, jak kobieta zmaga się ze śmiertelną chorobą, co niewątpliwie wywarło wpływ na autora i jego dzieło. „Potrzebowałem Rudolfa bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej” - napisał po latach. Inspiracją okazała się również jego 4-letnia córeczka Barbara, która uwielbiała oglądać jelenie w chicagowskim zoo.

Opowieść o przygodach Rudolfa okazała się ogromnym sukcesem. Do 1946 r. sprzedano ponad 6 milionów egzemplarzy książki. May‚s napisał jeszcze dwa sequele, a wykreowana przez niego postać stała się bohaterem licznych bajek, filmów, piosenek oraz gier komputerowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. secesjonista pisze:

    Poprawiłbym formę typu: „ Mays‚a”.

Zostaw własny komentarz