„Niebezpieczne dziedzictwo” – A. Weir – recenzja


Dwie kobiety o tym samym imieniu żyjące w przeciągu stu lat i ich historie. Spiski, tajemnice i walka o tron, czyli Anglia w czasach panowania Tudorów.

dziedzictwoNiebezpieczne dziedzictwo to powieść historyczna, której akcja dzieje się w XV i XVI wieku. Książka przedstawia historię życia i śmierci dwóch kobiet, których losy oddzielone prawie stu latami, są bardzo podobne, a intrygujące sekrety zbliżają je do siebie bardziej niż cokolwiek.

Autorka pokazuje rzeczywistość poprzez informacje Kate Plantagenet i Katarzyny Grey. Obraz dworu, polityki oraz tajemnic związanych z licznymi podstępami oraz spiskami przeciwko władcom, daje czytelnikowi pewien zarys XV- i XVI-wiecznej Anglii.

Katarzyna Grey jest przedstawiona już po wydarzeniach opisanych w Lady Jane. Po stracie ojca i siostry bardzo się zmienia, zaczyna rozumieć realia, jakimi rządzi się dwór królewski oraz kwestie związane z sukcesją tronu. Mimo to, podejmuje decyzję o poślubieniu mężczyzny wbrew woli królowej Elżbiety I.

Kate Plantagenet to nieślubna córka Ryszarda III. Ma wiele wspólnego z Lady Grey. Obie kobiety skupiają się na rozwiązaniu zagadki książąt z Tower oraz kochają mężczyzn, z którymi nie mogą być.

Struktura książki jest nieco inna niż w Lady Jane. Pomimo, iż rozdziały nadal są pisane z perspektywy bohaterów, to wizualnie są one gorsze. Tytuły wyrównane do lewej nie sprzyjają pozytywnemu odbiorowi treści przez czytelnika. Oprócz Kate i Katarzyny, występuje również Interludium, które pokazuje uczucia i zachowania królowej Elżbiety I.

Język autorki jest lekki, prosty i łatwy w percepcji. Książka nie zawiera niezrozumiałych nazw, skomplikowanych koligacji czy trudnych relacji. Całość jest klarowna i bardzo ciekawa. Tajemnice mają dodatkowy element, który wzmaga zainteresowanie oraz intryguje czytelnika.

Dzieło zaczyna się ekscytująco i do końca trzyma odbiorcę w napięciu. Na początku autorka opisuje sytuację tuż przed i po śmierci Lady Jane. Przez cały czas w utworze przewija się motyw książąt z Tower, który wyjaśniony jest dopiero na sam koniec książki.

To co może przeszkadzać czytelnikowi, to zbytnia rozwlekłość fabuły na samym początku książki. Pierwsze sto stron to powtórka z Lady Jane, z tą różnicą, że pokazana oczami Katarzyny. Jednak sama relacja jest zmieniona w minimalnym stopniu. Czy miękka okładka przeszkadza w odbiorze? W pewnym stopniu na pewno, chociaż zależy to od odbiorcy.

Bardzo podobała mi się kreacja postaci, jasno wskazane różnice pomiędzy Kate i Katarzyną, bardziej dorosły obraz lady Grey. Historia, która wszystkie główne wątki zaczyna skupiać wokół książątek z Tower. Autorka bardzo dobrze buduje całą fabułę książki.

Niebezpieczne dziedzictwo to bardzo dobra opowieść przedstawiająca historię rodu Tudorów. Ciekawa fabuła, intrygujące opowiadania oraz atrakcyjni bohaterowie to wszystko co przyciągnie uwagę czytelnika. Przeszkadzać może lekko zbyt obszerna treść.

Plus:

+ wartość merytoryczna

+ język i styl

+ zakończenie

+ przemyślany układ

Minus:

- miękka oprawa

- brak ilustracji

Tytuł: Niebezpieczne dziedzictwo

Autor: Alison Weir

Wydawca: Wydawnictwo ASTRA

Data wydania: 2014

ISBN: 978-83-89981-64-5

Liczba stron: 480

Oprawa: miękka

Cena: 42,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz