Encyklopedia o średniowiecznej Rusi |
Instytut Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk wydał encyklopedię „Stara Ruś w średniowieczu”. Pracowano nad nią ponad 20 lat.
Premiera dzieła odbyła się 26 grudnia br. Waży ono 3, 5 kilograma. Pracowało nad nim 170 historyków z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jego nakład to 2 tysiące egzemplarzy.
Okładki książki jest płócienna, ma ładny, bordowy kolor. Na jej pierwszej stronie znajduje się wizerunek płaskorzeźby Włodzimierza Monomacha.
Encyklopedia zawiera około 3 tysięcy artykułów o średniowiecznej Rusi. Ułożone są one w porządku alfabetycznym. Obejmują one okres od powstania państwa staroruskiego w IX wieku do najazdu mongolskiego w wieku XIII. Dotyczą wszystkich dziedzin życia. Wzbogacone są mapami, tabelami, schematami oraz zdjęciami.
Początki państwa staroruskiego datuje się na 862 rok. Wtedy to Waregowie zdobyli te ziemie i założyli księstwo, którym władała dynastia Rurykowiczów (nazwa pochodzi od pierwszego władcy Ruryka). Stolicą państwa był Nowogród (miasto leżące na szlaku handlowym Bałtyk - Bizancjum), a od 882 roku - Kijów (od tego czasu księstwo nosiło nazwę Ruś Kijowska). W 955 roku Ruś Kijowska, za sprawą księżnej Olgi, przyjęła chrześcijaństwo ( jest to tzw. pierwszy chrzest Rusi); drugi odbył się za panowania księcia Wodzimierza Wielkiego w 988 roku. Po śmierci księcia Jarosława Mądrego, w 1054 roku, państwo uległo rozbiciu dzielnicowemu. Kilkoro władców (m.in. Włodzimierz Monomach) próbowało go scalić; przedsięwzięcia te nie powiodły się. W latach 1237 - 40 Ruś Kijowską zdobyli Mongołowie i panowali w niej prawie 250 lat.
Źródło: M. Moskvicheva, Vyshla v svet unikalnaya enciklopediya Drevnej Rusi
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.