95. rocznica powrotu Torunia do Polski


Od 16 do 18 stycznia dobywały się w Toruniu uroczystości związane z 95. rocznicą powrotu kopernikańskiego miasta i Pomorza do Wolnej Polski. W styczniu 1920 roku ustępujące władze niemieckie przekazały klucze do miasta nowym, polskim włodarzom. Przyłączenie Torunia do II Rzeczypospolitej jest nierozerwalnie związane z postacią gen. Józefa Hallera i wkroczeniem Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się 16 stycznia od  składania kwiatów przez władze miasta: o 11:00  na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego (był pierwszym, komisarycznym prezydentem Torunia), o 11:20 pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium  Maius (pierwszy po okresie zaborów wojewoda pomorski, urzędował w Toruniu) oraz o 11:40 pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

18 stycznia o 17.00 rozpoczęły się uroczystości pod Ratuszem Staromiejskim, od strony słynnego balkonu, z którego przemawiał do mieszkańców Torunia sam gen. Haller. Na miejsce przybyła reprezentacyjna kompania toruńskiej jednostki wojskowej, na masz wciągnięto flagę narodową i odśpiewano hymn Polski. Wojskowy ceremoniał zakończyły wystąpienia okolicznościowe prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, odczytano także list od marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

O 17.30 w Dworze Artusa otwarto wystawę pt.: „Toruń roku 1920 w zbiorach Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe”. Całość obchodów zakończył recital Edyty Geppert, której akompaniował na fortepianie Piotr Matuszczyk. Obchody 95. rocznicy powrotu Torunia do Polski cieszyły się dużym zainteresowaniem lokalnej ludności, pojawili się również nieliczni turyści.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

13 komentarzy

  1. Jan Muszyński pisze:

    Gwoli ścisłości: w roku 1920 Toruń został przyłączony do Polski na niecałe 20 lat. A następnie został oderwany od Polski i przyłączony do Rzeszy Niemieckiej. Ostateczne, trwałe przyłączenie Torunia do Polski nastąpiło 70 lat temu, w roku 1945. Też okrągła rocznica. Czy także będzie uroczyście świętowana?

    • Dokładnie nie wiem ale przypuszczam, że nie będzie specjalnych obchodów gdyż rocznica 1945 roku należy swym duchem do minionej epoki, a III RP się od tego odcina. Myślę, że to nie dobrze. Poczekamy - zobaczymy.

    • Leon pisze:

      to jest rocznica powrotu do Wolnej Polski.
      A rok 1945 w żadnej mierzy tym nie był

    • militar pisze:

      ja nie rozumiem, z czego to pytanie. rocznica jest, bo takie wydarzenie zaistniało, tak? ludzie w 1920 nie myśleli w naszych kategoriach i wydarzenie przylączenia bylo dla nich WAŻNE. dla nas też jest bo to pierwszy raz od wielu lat i bardzo uroczyscie przeprowadzony akt przylaczenia. wiec o co te burze? nie świętowac- źle, swietowac też niedobrze?

      • Jan Muszyński pisze:

        Ja nie jestem przeciwko świętowaniu rocznic narodowych. Zapytałem tylko, czy rocznica przyłączenia Torunia do Polski w roku 1945 też będzie uroczyście świętowana - w końcu jest to rocznica jakby ważniejsza, bo dotyczy trwałego przyłączenia do Polski, podczas gdy przyłączenie w roku 1920 okazało się być tymczasowe.
        A już zupełnie zdumiewa mnie twierdzenie antykomunistów, którzy uważają, że w roku 1945 nie tylko Wrocław i Szczecin, ale także i Toruń został niesłusznie przyłączony do Polski.

        • Leon pisze:

          „A już zupełnie zdumiewa mnie twierdzenie antykomunistów, którzy uważają, że w roku 1945 nie tylko Wrocław i Szczecin, ale także i Toruń został niesłusznie przyłączony do Polski.” ???

          • Jan Muszyński pisze:

            zadałem pytanie - i otrzymałem odpowiedź, że świętowanie rocznicy roku 1945 byłoby niesłuszne. Ty też podpisałeś się pod tym. Stąd jasny wniosek - że przyłączenie Torunia do Polski w 1945 było niesłuszne. A teraz się dziwisz. Nie zdajesz sobie sprawy z konsekwencji tego co piszesz.

          • Leon pisze:

            Rozumiesz co to jest „wolna Polska” ? Nie wymagam od komunisty logicznego myślenia. Nad wyraz fali przykłady swojego debilizmu

  2. Jan Muszyński pisze:

    I w ten sposób jesteśmy świadkami fałszowania historii Polski z motywów ideologicznych przez polskich (czy raczej: polskojęzycznych) historyków antykomunistycznych. Polska Ludowa nie miała takich ideologicznych zahamowań - i uroczyście świętowała 500 rocznicę powrotu Pomorza do Polski (jako wynik pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią), chociaż komuniści nie darzyli feudalizmu sympatią.

    • Leon pisze:

      „nie miała takich ideologicznych zahamowań” - fakt. Potwierdzają to „procesy” Pileckiego, Skalskiego, „Inki” itd itd

      • Jan Muszyński pisze:

        Pilecki prowadził działalność szpiegowską na rzecz wrogów Polski. Materiały wywiadowcze gromadzone przez niego były bezużyteczne w czasie pokoju, ale miały dużą wartość na wypadek III wojny światowej. Wtedy armia Andersa wraz z jej wywiadem i jego zasobami informacyjnymi zostałaby podporządkowana dowództwu brytyjskiemu. A po roku 1945 Brytyjczycy raczej nie byli przyjaciółmi Polski.

        • Leon pisze:

          i jeszcze dzisiaj takie śmiecie powtarzają te komunistyczne brednie. A my te śmiecie utrzymujemy za nasze pieniądze.

  3. Leon pisze:

    brak rozliczenia z komunizmem i komunistami do dzisiaj odbija się nam czkawką i to coraz bardziej

Zostaw własny komentarz