Premiera filmu „Auschwitz-Birkenau - anatomia zbrodni”


Dzisiaj, 24 stycznia, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego dotyczącego niemieckich zbrodni popełnionych na terenie obozu Auschwitz-Birkenau oraz toczącego się do dnia dzisiejszego śledztwa przeciwko żyjącym zbrodniarzom.

Półgodzinny dokument „Auschwitz-Birkenau - anatomia zbrodni”, który powstał z okazji przypadającej 27 stycznia 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, przedstawia fakty z prowadzonego w Polsce śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionych na terenie tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Film został oparty na szerokich materiałach źródłowych. Prezentuje nie tylko znane od wielu lat fakty, ale także ustalenia z najnowszego śledztwa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Ekipa filmowa towarzyszyła prokuratorom podczas prowadzonych w ostatnim czasie czynności w związku z próbami dokonania ustaleń w sprawie odpowiedzialności karnej żyjących jeszcze członków załogi obozów. Dokument wykorzystuje ponadto archiwalne nagrania m.in. z wizji lokalnych na terenie obozu prowadzonych w latach 60. XX w. w związku z podjętymi w Niemczech działaniami na rzecz ukarania winnych.

Film zrealizowany przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i TVP Kraków wyreżyserowała Beata Kołaczyk. Jak zapewniają jego twórcy: „widzowie poznają tło historyczne i międzynarodowe uwarunkowania, wpływające na sposób i efekty działania polskich prokuratorów.”

Premierowy pokaz dokumentu odbędzie dzisiaj, 24 stycznia 2015 roku o godzinie 19:05 w regionalnej telewizji TVP Kraków. Z kolei ogólnopolskiej publiczności film zostanie zaprezentowany w 70. rocznicę otwarcia obozowych bram i wyzwolenia znajdujących się tam ludzi, tj. we wtorek 27 stycznia. Będzie go można obejrzeć na antenie TVP Historia o godzinie 14:45.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz