Polskie władze były bliskie złapana Josefa Mengele


Najnowsze doniesienia z Instytutu Pamięci Narodowej - komunistyczne władze były w latach siedemdziesiątych bardzo bliskie schwytania nazistowskiego lekarza Josefa Mengele, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz przeprowadzał nielegalne eksperymenty medyczne na ludziach. IPN zdołał także ustalić, iż w tym obozie zagłady pracowało dwukrotnie więcej strażników niż dotychczas sądzono.

Płyta upamiętniająca ok. 1,5 mln ofiar obozu w Auschwitz II CC BY-SA 3.0

Płyta upamiętniająca ok. 1,5 mln ofiar obozu w Auschwitz II CC BY-SA 3.0

„Z niewiadomych przyczyn Polska w pewnym momencie zaniechała postępowania w sprawie Mengelego. Nie wiemy dlaczego. Chcemy dotrzeć do osób, które się tym zajmowały, by wyjaśniły swoje postępowanie.” - mówi szef krakowskiego oddziału IPN, Marek Lasota.

Nazistowski lekarz nazywany Aniołem Śmierci po zakończeniu drugiej wojny światowej początkowo ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem w Europie, później jednak zbiegł do Ameryki Południowej. Mengele nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swe zbrodnie. Aż do swej śmierci w 1979 roku żył w Argentynie, Paragwaju i Brazylii.

Instytut Pamięci Narodowej chce jeszcze do końca tego roku opublikować pełną listę obozowego personelu. Śledztwo, jakie prowadzi w tej sprawie IPN, trwa już od czterech lat1.

Według Lasoty dochodzenie w tej sprawie przyniosło nieoczekiwane rezultaty. Do niedawna sądzono, że na liście obozowego personelu znajdzie się nieco ponad cztery tysiące nazwisk, teraz jest już jednak jasne, że będzie ich ponad dwa razy więcej. „Jesteśmy bliscy publikacji pełnej listy nazwisk załogi Auschwitz-Birkenau. To kilka tysięcy nazwisk ludzi, którzy przez blisko pięć lat zarządzali obozem koncentracyjnym. Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się podać wszystkie nazwiska” - stwierdził na łamach Gazety Wyborczej Lasota.

Według szefa krakowskiego oddziału IPN liczba osób pracujących w obozie była nieustannie zwiększana, Na niedługo przed wyswobodzeniem Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przekroczyła ona 4500. We wtorek minie 70 lat od wyswobodzenia obozu.

W zaplanowanych na wtorek uroczystościach upamiętniających wyswobodzenie weźmie udział trzystu byłych więźniów obozu, niektórzy z nich otwarcie mówią o tym, że chętnie zapoznaliby się z przygotowywaną przez IPN listą. „Powinien być łatwo dostępny spis osób, które urządziły to piekło na ziemi, tak by każdy mógł do niego zajrzeć. Mam nadzieję, że tego doczekam” - stwierdził 95-letni więzień obozu Karol Tendera.

Źródła: Poláci v 70. letech málem dopadli Mengeleho, pátrání náhle odpískali; Ma być pełna lista katów z Auschwitz. IPN ogłosi 8 tys. nazwisk załogi obozu

  1. IPN znowu zbada Auschwitz-Birkenau []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz