Kałasznikow - Osoba, nie karabin


„Kałasznikow. Człowiek, nie automat„ to tytuł wystawy poświęconej Michaiłowi Kałasznikowowi. Można ją oglądać w Centrum Muzealno - Wystawowym „Robotnik i kołchoźnica”.

Michaił Kałasznikow w 2009 roku, aut. www.kremlin.ru CC BY-SA 3.0

Michaił Kałasznikow w 2009 roku, aut. www.kremlin.ru CC BY-SA 3.0

Wystawa jest czynna od 4 do 23 lutego. Zorganizowano ją z okazji 95 rocznicy urodzin konstruktora jednego najbardziej znanych karabinów. Przedmioty, które można oglądać, związane są z życiem prywatnym Kałasznikowa. Są to m. in. ulubione krzesło, pantofle, dyplomy, zdjęcia, nagrody oraz wycinki z gazet jemu poświęcone.

Organizatorami wystawy są Międzyregionalna Społeczna Fundacja imienia Michaiła Kałasznikowa (na jej czele stoi córka konstruktora) oraz Związek Kolekcjonerów Rosji. Prezentowane na niej zbiory pochodzą
z archiwów rodziny Kałasznikowów oraz prasowych.

Po zobaczeniu ekspozycji zwiedzający mogą obejrzeć film dokumentalny „Po prostu Kałasznikow”. Wyreżyserował go Andriej Nikiszyn.

Michaił Kałasznikow żył w latach 1919 - 2013. Od 1939 roku był żołnierzem Armii Czerwonej (w roku 1946 przemianowano ją na Armię Radziecką). Pierwszy karabin skonstruował w 1947 roku, a był to Automat Kałasznikowa (AK) kaliber 7, 62 mm. Poza nim stworzył jeszcze wiele karabinów automatycznych, maszynowych i myśliwskich. Na początku lat siedemdziesiątych uzyskał tytuł doktora nauk technicznych.

Źródło: A. Chvastov, Kalashnikov kak chelovek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz