Policja skonfiskowała uważany za nieistniejący obraz Leonarda da Vinci


Włoska policja skonfiskowała w Szwajcarii obraz pędzla Leonarda da Vinci. Przez wieki sądzono, że odnaleziony właśnie portret Izabeli d’Este... nigdy nie powstał.

Skonfiskowany portret Isabelli d'Este, fot. AFP

Skonfiskowany portret Isabelli d’Este, fot. AFP

W Szwajcarii odnaleziono obraz o trudnej do oszacowania wartości, najprawdopodobniej autorstwa słynnego renesansowego artysty Leonarda da Vinci. Dzieło zostało wywiezione z Włoch nielegalnie, toteż namierzyła i skonfiskowała je włoska policja po długim i skomplikowanym śledztwie.

Obraz, który odnaleziono w sejfie szwajcarskiego banku w Lugano, ma wymiary 61 z 46,5 cm i przedstawia bogatą kobietę. Jest to znalezisko niezwykłe na skalę światową. Jeśli autorstwo da Vinciego się potwierdzi, będzie to oznaczało, iż Włochy odzyskały obraz, od wieków uważany za nieistniejący, a którego wartość może wynieść nawet kilkaset milionów euro.

Według ekspertów obraz przedstawia portret księżnej Izabeli d’Este, zwanej Pierwszą Damą Renesansu, której częstym gościem był właśnie Leonardo da Vinci. W Luwrze przechowywany jest szkic do jej portretu autorstwa włoskiego mistrza. Jednakże do tej pory sądzono, ze obraz na podstawie rysunku nigdy nie został jednak namalowany. Okazuje się jednak, że nie tylko powstał, lecz także właśnie go znaleziono.

Szkic do portretu Isabelli d'Este, obecnie znajdujący się w Luwrze

Szkic do portretu Isabelli d’Este, obecnie znajdujący się w Luwrze

Według śledczych, z którymi współpracowała m.in. specjalna komórka karabinierów ds. ochrony dziedzictwa kultury, arcydzieło znajdowało się w posiadaniu prywatnej osoby. Nie są znane okoliczności w jakich dostało się w ręce poprzedniego właściciela. Wiadomo jednak, iż ostatnio zostało sprzedane za sumę 120 milionów euro i wywiezione do Szwajcarii, gdzie zdeponowano je w banku.

Zarzuty w tej sprawie postawiono 70 osobom, w tym adwokatowi z Pesaro. Dlatego prokuratura z tego miasta była odpowiedzialna za koordynację działań podczas bardzo skomplikowanego śledztwa.

Pogłoski o istnieniu i miejscu przechowywania obrazu pojawiały się już wcześniej, tym razem jednak obraz został przez włoskich śledczych precyzyjnie zlokalizowany, zaś po potwierdzeniu przestępczego charakteru całego procederu skonfiskowany i przetransportowany do Włoch. Co więcej, policyjni eksperci, którzy dokonali oględzin arcydzieła informują z dużą dozą prawdopodobieństwa o jego autentyczności.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz