Na Islandii powstaje świątynia ku czci skandynawskich bóstw


2 lutego 2015 roku świat obiegła informacja, iż Skandynawowie mają zamiar powrócić do swojej „pogańskiej przeszłości” . Już niedługo na Islandii stanie pierwsza od czasów Wikingów świątynia ku czci bóstw nordyckich: Tora, Odyna i bogini Frigg. Od tej pory każdy Islandczyk, bez jakichkolwiek obaw, będzie mógł publicznie oddawać cześć pradawnym bożkom.

Thor's Battle Against the Jötnar (1872) - Mårten Eskil Winge

Thor’s Battle Against the Jötnar (1872) - Mårten Eskil Winge

Już 1000 lat temu mieszkańcy tamtejszych terenów zrezygnowali ze swoich pogańskich wierzeń na rzecz chrześcijaństwa. Co sprawiło, iż zapragnęli oni przywrócić dawne rytuały? Spekuluje się, że tej jakże ważnej decyzji nie podjęto spontanicznie, pod wpływem impulsu. Od dłuższego czasu na terenach skandynawskich zauważyć można było nasilające się zainteresowanie nowoczesną wersją nordyckiego poganizmu, a zdobycie przez nią silnej pozycji na wyspie dawnych Wikingów pozostawało tylko kwestią czasu. Dowodem na to są najnowsze statystyki, informujące, iż w ciągu ostatniej dekady, liczba osób, która dołączyła do Asatruarfelagidu - islandzkiego stowarzyszenia rekonstruującego wiarę w nordyckich bogów, które grupuje osoby wyznające religię nordycką - wzrosła trzykrotnie i w zeszłym roku wynosiła 2400 osób z liczącej sobie około 330 000 populacji wyspy. Jednakże Hilmar Orn Hilmarsson, duchowny wcześniej wspomnianego ugrupowania, wyjaśnia, iż zmodernizowana postać ich kultu ma zupełnie inny wymiar niż ta niegdyś znana i zapisana na kartach wielu ksiąg historycznych.

„Wątpię w to, by obecnie ktokolwiek wierzył w istnienie jednookiego mężczyzny, jeżdżącego na koniu o ośmiu nogach. My traktujemy wszystkie opowieści i historie jako teksty całkowicie przenośne, demonstracje sił natury i ludzkiej psychiki.”

Świątynia ma być zbudowana na planie koła i usytuowana na wzgórzu z pięknym widokiem na stolicę Islandii, Rejkiawik. Co więcej, miejsce kultu zwieńczone będzie okazałą kopułą, przez którą wpadać do środka będą promienie słoneczne. Sanktuarium ma stanowić miejsce, w którym gromadzić się będą ludzie, by zawierać związki małżeńskie, żegnać zmarłych, nadawać imiona dzieciom lub uroczyście wprowadzać w stowarzyszenie młodocianych wyznawców, tak jak we wszystkich pozostałych społecznościach religijnych. Obrządkom towarzyszyć będzie huczna zabawa, muzyka, czytanie ksiąg czy ucztowanie, a jedynym elementem, z którego postanowiono zrezygnować jest rzeź i składanie ofiar ze zwierząt.

Bogowie Asgardu otrzymają zatem ponownie swoją ziemską siedzibę. Ciekawe, na jak długo utrzyma się takie zainteresowanie tymi wierzeniami?

Źródło: A new guard for Asgard: Iceland building first temple to Norse gods in 1,000 years

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. bebiko pisze:

    praktycznie to nie 1000 lat temu bo wtedy przybyło chrześcijaństwo, do 14 wieku byli więszością poganie i pół-poganie potem byli mniejszością i teraz wracają

Zostaw własny komentarz