Dziewica Orleańska dostanie we Francji swoje własne muzeum |
Muzeum historyczne Joanny d’Arc, którego otwarcie przewidziane jest na marzec 2015 roku, to największy obiekt poświęcony tej światowej sławy postaci historycznej. Odwiedzający będą mogli poznać losy Dziewicy Orleańskiej na dziesięciu różnych wystawach, pięciu poziomach i przestrzeni prawie 1000 metrów kwadratowych. Jest to ambitny projekt miasta Rouen w Górnej Normandii, na którego terenie odbyły się istotne wydarzenia związane z Joanną d’Arc, jak choćby proces w Place du Vieux-Marché, czy też uznanie jej w 1456 roku za niewinną (pośmiertne) w Palais Archiépiscopal (pałac arcybiskupa). To właśnie tutaj, za zgodą Arcybiskupa Jeana Charlesa Descubes, powstało muzeum.
Pałac Arcybiskupa idealnie nadaje się na muzeum. Romańskie i gotyckie krypty oraz wieża z XV wieku dodają budowli średniowiecznego charakteru. Odrestaurowanie budynku oraz budowa muzeum trwały prawie półtora roku. Całkowity budżet inwestycji to ponad 10,5 miliona Euro. Zarząd przewiduje ok. 100 do 150 tysięcy zwiedzających rocznie.
W muzeum poznamy nie tylko dzieje samej Joanny, ale także złożoną opowieść o tej niezwykłej postaci. Zwiedzanie jest podzielone na dwie części. W pierwszej z nich przeniesiemy się z powrotem do Francji XV wieku, do czasów procesu, podczas którego wyzwolicielka Francji została niesłusznie skazana oraz późniejszego, gdzie ją uniewinniono. Druga część, zwana ‘Mythothèque’, pozwoli zwiedzającym poznać kulisy debat politycznych i historiograficznych, których tematem na przestrzeni wieków była Joanna. Wszystko to jest możliwe dzięki innowacyjnym pokazom multimedialnym, które pozwolą nam cofnąć się w czasie i niemalże doświadczyć tych odległych wydarzeń.
Pokazy te są tłumaczone na języki obce przez audio przewodniki. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika dla grup zorganizowanych i rodzin, a cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bilety umożliwiają również wstęp do Salle des États i kaplicy d’Aubigné w Pałacu Arcybiskupa.
Muzeum powstało dzięki szeroko zakrojonym badaniom historycznym rozpoczętym w 2012 roku przez historyków, badaczy oraz kustoszy, wśród których można wyróżnić takie osobistości jak Philippe Contamin, członek Instytutu i Znawca francuskiego średniowiecza; Michel Winock, profesor z Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu; Sylvain Amic, dyrektor muzeum w Rouen; Olivier Bouzy, konserwator z Centrum Joanny d’Arc w Orleanie; Jean Duramé, były doradca CREA odpowiedzialny z muzeum Joanny d’Arc ; Jean Maurice, profesor literatury średniowiecznej z Uniwersytetu Rouen, Olivier Renaudeau, kustosz Musée de l’Armée (Muzeum Armii) oraz Monique White, główna kustosz Musée des Arts Décoratifs (Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu).
Źródło: Joan of Arc getting her own museum in France
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Bardzo dobry pomysł!. Ciekawe tylko jak długo będzie możliwe działanie takiego muzeum w przyszłym kalifacie Francji 😉