„Der Stürmer” i propaganda antyżydowska


W latach 1923 - 1945 w Niemczech ukazywało się czasopismo „Der Stürmer”, ściśle związane z NSDAP. Jego redaktorem był fanatyczny nazista Julius Streicher (1885 - 1946). Od powstania gazety jej głównym zadaniem było propagowanie antysemityzmu w nowym, silnym nazistowskim wydaniu.

NSDAP zawsze podkreślała, że jej głównym składnikiem ideologicznym jest antysemityzm, „myśl” nazistowska nie funkcjonowała bez nienawiści do Żydów. Profesor Werner Jochmann (1921 - 1994) pisał: „Nikt nie mógł przeoczyć, że w centrum światopoglądu narodowego socjalizmu znajdowała się nauka o rasach. Jeśli Hitler dzięki stworzeniu i konsekwentnie reprezentowanemu przez siebie światopoglądowi zdołał pozyskać dla siebie masy, to znaczy, że wszyscy, którzy poszli za nim, tę politykę rasową akceptowali lub tolerowali. Tylko dla tego Hitler mógł natychmiast po przejęciu władzy rozpocząć eliminowanie oraz prześladowanie Żydów i nie napotykał na żaden większy opór.”

Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 roku ofensywa przeciw Żydom w łonie narodu niemieckiego przybrała zastraszające rozmiary. „Der Stürmer” i jego redaktor Streicher mogli rozwinąć skrzydła antyżydowskiej nagonki gdyż po 1933 roku nikt go już nie ograniczał. Wcześniej zdarzały się pozwy sądowe, wypłaty odszkodowań, konfiskaty gazety. Po narodzinach III Rzeszy „żydożerca” Streicher i sztab jego redakcyjno - propagandowych pismaków mogli ruszyć do otwartej i bezlitosnej ofensywy.

Po roku 1935 nakład „Stürmer” osiągnął prawie 500 tys. egzemplarzy i docierał do najmniejszych miejscowości w Rzeszy, kolportowano go na uniwersytetach, w szkołach, miejscach pracy i ulicach. Propaganda antyżydowska objęła ówcześnie całe niemieckie społeczeństwo, partie gazety wysyłano również za granicę np. do USA gdzie działali zwolennicy nazistów (Niemcy mieszkający w Stanach Zjednoczonych). W Czasie II wojny światowej nakład wzrósł gdyż antysemityzm propagowano w krajach okupowanych. W Polsce Niemcy ustawiali w miejscach publicznych gabloty z numerami „Stürmer” aby ludność mogła poznać żydowskiego wroga. Żydzi byli przedstawiani jako sprawcy całego nieszczęścia świat - wojny, śmierci, głodu, przestępstw, oszustw, kłamstwa, wyzysku. Żyd zawsze ma twarz wroga - tak Europa miała postrzegać Żydów. W każdy numerze gazety widniały te same hasła: „Żydzi są naszym nieszczęściem!”, „Żydzi są winni wojny!” etc.

Redaktor naczelny „Stürmera” Julius Streicher został skazany na śmierć w czasie procesu zbrodniarzy wojennych w Norymberdze, powieszono go w 1946 roku.

Poniżej zamieszczamy wybrane karykatury i obrazy, które publikowano na łamach „Stürmera”.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Marlow pisze:

  Czy to było poczytne czasopismo? Masakra

  • Z tego co wiem to tak, było sprzedawane w całych Niemczech, a później docierało do krajów okupowanych. W nazistowskiej rzeczywistości wypadało czytać takie gazety bo sceptycyzm był podejrzany.

 2. hans pisze:

  hmmm zastanawia mnie dlaczego zydow ne nawidzi caly swiat ....

  • Cały świat to zdecydowanie przesada, raczej różne kręgi społeczne w różnych krajach - zwłaszcza tam gdzie istnieje konflikt, historyczny lub polityczno - militarny. Tak w „atomowym” skrócie 🙂

 3. Bilbo pisze:

  Żydzi trzymają się razem, wspierają się nawzajem, wielu z nich zajmuje czołowe stanowiska w niektórych krajach, jak np. USA, i to już wystarcza, żeby część ludzi ich „nie lubiła”.

 4. Krzysztof pisze:

  Przeczytaj 2 książki a może zrozumiesz i to tak nie wszystko ale od czego trzeba zacząć: „Lobby Izraelskie w USA” aut John J. Mearsheimer i Stephen M. Walt oraz :Przesiebiorstwo holokaust”n autor Norman Finkelstein. Polecam.

 5. jp2gmd pisze:

  Jak jedna komora gazowa w auschwitz mogła w ciągu kilku lat zabić 6 mld żydów?

 6. Zygmunt Cywiński pisze:

  Człowieku!
  Nie ośmieszaj się.
  Zobacz choćby w Wikipedii, jeśli na książkę Cię nie stać!
  W Auschwitz - Birkenau było 5 komór gazowych.
  Zginęło w tym obozie najwyżej 1 150 0000 osób.
  Słyszałeś o Bełżcu, Treblince Sobiborze itd, itd.

Zostaw własny komentarz