Najstarsza portretowa fotografia do zobaczenia w zamku na Hradczanach


Najstarszą portretową fotografię w Europie można obejrzeć na wystawie, która właśnie odbywa się w kompleksie zamkowym na praskich Hradczanach. Fotografia została wykonana z wykorzystaniem  metody dagerotypijnej. Zdjęcie, które pochodzi z 1839 roku odnaleziono trzynaście lat temu w piwnicach zamku w Líčkovie. Na rodzinnej fotografii hrabiego Chotka możemy zobaczyć także przyszłego teścia Franciszka Ferdynanda.

Najstarsza portretowa fotografia

Najstarsza portretowa fotografia

Miniaturowa fotografia została przywieziona do Pragi z zamku Velké Březno, który należał kiedyś do rodziny hrabiego. Zdjęcie zostało wykonane przez nieznanego autora w Monachium, dokąd w listopadzie 1839  przyjechał Karel Chotek wraz ze swą rodziną. Popołudnie, w czasie którego rodzina Chotków po raz pierwszy nie pozowała malarzowi, ale stanęła przed aparatem do wykonywania dagerotypów okazało się być znaczącym wydarzeniem towarzyskim, które wzbudziło zainteresowanie społeczności. Hrabia Chotek ubrał się z tej okazji niezwykle odświętnie, przed aparatem stanął mając na sobie najwyższe odznaczenie państwowe - order Złotego Runa.

W czasie długiego pozowania do zdjęcia fotografowany powinien był się nie ruszać, co jak widać chociażby na przykładzie tej fotografii nie było wcale łatwe. Na portretowym dagerotypie Chotków nieostry jest tak wizerunek ojca rodu, jak i jego córki, która prawdopodobnie w czasie wykonywania fotografii włożyła palec do ust. W dolnej części zdjęcia widzimy natomiast najmłodszego syna Karela Chotka-Bogusława, ojca Zofii Chotkowej, która wyszła za następcę habsburskiego tronu Franciszka Ferdynanda. Zofia poniosła śmierć razem ze swym mężem podczas zamachu w Sarajewie.

Metodę zwaną dagerotypią wynalazł Louis Daguerre. Przedstawił on ją światu 19 sierpnia 1839 roku na posiedzeniu Francuskiej Akademii Nauk. Dagerotypia miała liczne wady - była droga, czasochłonna, wymagała wiele pracy. Nie było także możliwości, aby wykonany dagerotyp skopiować, na dodatek fotografowi wywołującemu zdjęcie groziło zatrucie rtęcią.

Hrabia Chotek okazał się być bardzo postępowym człowiekiem. Zrobił on sobie rodzinne zdjęcie jedynie dwa miesiące po tym jak dagerotypia została przedstawiona we Francji. Nowa technologia szybko podbiła świat. Sam Karel Chotek napisał w swym dzienniku, że ta metoda ma wielką przyszłość. Rodzinną fotografię Chotków można oglądać do 15 marca.

Źródło: Rozmazaná událost. Nejstarší portrétní fotka vystavena na Hradě

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Zdjęcia wykonywane tą metodą do lat 40-tych podobno musiały się naświetlać do 15 minut, więc podziwiam determinację pozujących, którzy potrafili przez tyle czasu bez przerwy się uśmiechać. 🙂

Zostaw własny komentarz