NASA udostępniła nagrania z Kosmosu [posłuchaj]


Amerykańska agencja kosmiczna NASA udostępniła za darmo, na wolnej licencji, dziesiątki nagrań z wielu historycznych misji eksploracji Kosmosu.

Edwin "Buzz" Aldrin na Księżycu, 20 lipca 1969 r,

Edwin „Buzz” Aldrin na Księżycu, 20 lipca 1969 r,

Wśród udostępnionych nagrań możemy odnaleźć zarówno słynne „Houston, mamy problem”, czy „Orzeł wylądował”, jak również całą gamę innych komunikatów, tak obsługi naziemnej, jak i astronautów.

Nagrania zawierają zapisy wielu spośród odbytych transmisji radiowych, nie tylko amerykańskich, lecz także np. radzieckich, w tym nagranie Sputnika. Opublikowano ponadto całą innych historycznych zapisów audio, jak odgłosy odpalanych rakiet, dźwięki satelitów, transmisje radiowe i szczęk przyrządów, zapisy audio fal w przestrzeni kosmicznej czy huk burzy na Jowiszu. Naturalnie uwiecznienie zjawisk takich jak np. dźwięki plazmy w przestrzeni międzygwiezdnej nie mogło odbyć się bez odpowiedniego przetworzenia w postać dostrzegalną ludzkim uchem.

NASA pierwsze nagrania opublikowała już w październiku ubiegłego roku, teraz jednak zbiór został znacznie poszerzony, a odbiorcy mają możliwość m.in. skorzystania ze specjalnej aplikacji mobilnej.

Chętni mogą np. zainstalować sobie w telefonie słynne zdanie Neila Armstronga: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”, dzięki udostępnieniu go na wolnej licencji w formatach MP3 i M4R.

Poniżej prezentujemy naszym Czytelnikom wybrane nagrania. Na początek posłuchajmy słynnego zdania pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga: „That’s on small step for man, One giant leap for man-kind.”

24 lipca 1969 roku, podczas misji Apollo 11 „Orzeł wylądował”

25 sierpnia 2012 roku sonda kosmiczna Voyager 1 przekroczyła heliopauzę i znalazła się w przestrzeni międzygwiezdnej. Odbiornik fal plazmowych zarejestrował dźwięki plazmy elektronowej z przestrzeni międzygwiezdnej.

4 października 1957 roku o 19:28 z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono pierwszego w historii sztucznego satelitę Ziemi. Radziecki satelita „Sputnik 1” okrążając orbitę okołoziemską trzy razy na sekundę nadawał sygnał radiowy na falach 20,005 i 40,002 MHz przekazując m.in. informacje o temperaturze poszycia.

Pomiędzy 14 września 2007 a 1 lipca 2008 sonda Cassini (Cassini-Huygens) przeleciała bardzo blisko (48km) powierzchni jednego z księżyców Saturna - Enceladusa. Na nagraniu możemy usłyszeć skonwertowany zapis pola magnetycznego księżyca.

13 kwietnia 1970 roku w zmierzającym na Księżyc Apollo 13 doszło do eksplozji zbiornika z ciekłym tlenem w module serwisowym. Astronauci znajdowali się wtedy 321 860 km od Ziemi. Z tej misji pochodzi słynne zdanie wypowiedziane przez Johna Swigerta: „Houston we’ve had a problem”.

28 lutego 1979 roku sonda Voyager 1 przekroczyła granicę magnetosfery Jowisza, zaś 5 marca zbliżył się do niego na najmniejszą (348890km) odległość od centrum planety, około 280 tys. km od szczytów chmur. Instrument radioastronomiczny odbierał impulsy radiowe pochodzące z planety. Sonda zarejestrowała wyładowania elektryczne w atmosferze Jowisza. Posłuchajmy jak brzmi burza na tym gazowym olbrzymie:

Wszystkie dostępne nagrania można znaleźć pod tym linkiem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. heban89 pisze:

    I tak niektóre oszołomy będą gadały, że nie byliśmy na księżycu...

  2. janusz korwin-mikke pisze:

    szkoda że NASA nagrała wieczorynkę na taśmę z lądowania apollo 11 - naprawde szkoda

Zostaw własny komentarz