„Borgiowie. Historia nieznana” - G. J. Meyer – recenzja


„Okrucieństwem oraz zdziczeniem przyćmiły rządy Nerona i Kaliguli„ – tak mówiono o pontyfikacie Aleksandra VI. Czy rzeczywiście Rodrigo Borgia był człowiekiem złym, rozpustnym i zepsutym? ”Borgiowie. Historia nieznana” omawia zarówno wydarzenia tamtych lat, jak i kwestie sporne, które otaczają rodzinę Borgiów.

142698-352x500Na początku autor zamieścił wstęp, w którym przedstawia założenia swojej pracy. Głównym zagadnieniem, jakiego chciał się podjąć, było ukazanie historii rodu Borgiów z innej strony. Wiele zarzucanych im czynów okazało się nieprawdziwych i, jak zapewnia nas Meyer, po zakończonej lekturze zupełnie inaczej spojrzymy na tę rodzinę.

Sama praca została podzielona na cztery części, a te z kolei na rozdziały. Pierwsza (Alonso) dotyczy papieża Kaliksta III. Autor nie tylko przedstawił historię pochodzenia Borgiów, ale także omówił wydarzenia historyczne. Możemy przeczytać o przebiegu konklawe, konflikcie z Turkami oraz poznać krótką historię Neapolu. Część ta jest idealnym wprowadzeniem tego co działo się pod koniec XIV i na początku XV wieku.

„Rodrigo: - poznajemy życie, okoliczności oraz działalność czterech papieży: Piusa II, Pawła II, Sykstusa IV oraz Innocentego VIII. W tle mamy konflikt z Turkami i przygotowaniami w związku z tym do krucjaty. We wszystkich tych wydarzeniach pojawia się Rodrigo Borgia. Autor przedstawia jego udział w konklawe, a także wyjaśnia pojawiające się oskarżenia wobec Borgii. W tej części poznajemy go jako osobę drugiego planu, który wspina się po kolejnych szczeblach kariery kościelnej.

W trzeciej części (Aleksander VI) autor omawia pontyfikat Aleksandra VI. Przed Borgiem stanęło wiele problemów do rozwiązania. Początek jego rządów to podboje Karola VIII i konflikty między włoskimi państwami-miastami. Większość tej części jest poświęcona francuskiemu królowi i jego drodze do Rzymu. Meyer dokładnie przedstawia wcześniejsze wydarzenia tak, aby czytelnik mógł zorientować się, dlaczego dana sytuacja miała miejsce. Szerzej zostają omówione postaci Juana, Cezara, Lukrecji oraz Jofrégo. Dowiadujemy się o ich pochodzeniu, małżeństwach bądź karierze oraz oskarżeniach jakie również wobec nich się pojawiały.

„Cezar” – ostatnia część jest poświęcona postaci Cezara Borgii. Początek to działania Cezara oraz Aleksandra VI przeciwko włoskim państwom-miastom, które sprzeciwiały się papieżowi i wtargnięciu Francuzów. Pojawia się także kwestia ponownego ślubu Lukrecji i wybrania odpowiedniego kandydata. Ta część to także omówienie tego co miało miejsce w Rzymie i życiu Cezara po śmierci Aleksandra VI.

Na końcu autor zamieścił część „Pokłosie”. Jest to podsumowanie źródeł o Borgiach. Meyer omawia poszczególne informacje, jakie znajdujemy o tej rodzinie w literaturze.

Książka ma wiele zalet. To od czego warto zacząć to oczywiście wygląd. I tym razem Wydawnictwo Astra nie zawiodło i wydało przepiękną publikację. Drugim plusem jest przystępny język. Pracę czyta się szybko, nie ma żadnych literówek. Ponownie należy się duże uznanie dla tłumacza, który stanął na wysokości zadania, aby przekazać jak najlepiej polskiemu czytelnikowi styl pisarski autora. Warto więc dodać, że Meyer z łatwością opisuje wydarzenia historyczne, które są przystępne nawet dla osób nie zajmujących się na co dzień historią. Tutaj też trzeba wspomnieć, że plusem jest tło historyczne, odzwierciedlenia jakiego się podjął. Nie skupił się jedynie na suchych faktach rodziny Borgiów, ale pozwolił czytelnikowi zorientować się w wydarzeniach XV wieku. Kolejną zaletą są zamieszczone na początku książki drzewa genealogiczne, mapy oraz kalendarium. Jest to świetne zebranie podstawowych informacji w jednym miejscu. Wśród drzew genealogicznych znajdziemy nie tylko te dotyczące Borgiów, ale również Medyceuszy, rodu Este oraz Sforza. Zarówno drzewa jak i mapy zostały zrobione w bardzo czytelny sposób.

Jeśli chodzi o minusy to takich w tej książce nie ma. Publikacja posiada wszystko co powinna. Zdecydowanie spełnia początkowe założenia autora i stała się świetnym źródłem do poznania rodu Borgiów od innej, zupełnie nieznanej strony. Nie można, zatem powiedzieć o tej pracy nic innego jak tylko to, że jest godna polecenia i każdy zainteresowany historią, nawet w najmniejszym stopniu, powinien po nią sięgnąć.

Na plus:

- drzewa genealogiczne

- mapy

- kalendarium

- przystępny język

- szerokie tło historyczne

Na minus:

- brak

Tytuł: Borgiowie. Historia nieznana

Autor: G. J. Meyer

Wydawca: Wydawnictwo Astra

Rok wydania: 2013

ISBN: 978-83-89981-62-9

Liczba stron: 468

Oprawa: twarda z obwolutą

Cena: 59,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz