Wystawa dzieł Rembrandta w amsterdamskim Rijksmuseum


Wyjątkowa wystawa zatytułowana „Late Rembrandt” przedstawia dzieła artysty z ostatniego okresu jego twórczości. Dzięki współpracy z National Gallery w Londynie odwiedzający Rijksmuseum mogą obejrzeć prace Rembrandta wypożyczone z innych muzeów i galerii oraz z prywatnych kolekcji. Niektóre z wystawianych właśnie obrazów artysty prezentowane są po raz pierwszy.

Na wystawie można obejrzeć ponad dziewięćdziesiąt dzieł Rembrandta namalowanych od roku 1652 aż do jego śmierci w roku 1669. Malarz był wtedy mimo licznych problemów w życiu osobistym w szczytowej formie pod względem artystycznym. W ostatnich latach swego życia Rembrandt eksperymentował z różnymi technikami malarskimi, stworzył on wtedy najważniejsze, najbardziej odważne i innowacyjne dzieła w karierze.

Rembrandt - Ukamienowanie Szczepana

Rembrandt - Ukamienowanie Szczepana

Cała ekspozycja została tematycznie podzielona na dziesięć części: Późne autoportrety, Obserwacje życia codziennego, Artystyczna rywalizacja, Konwencje artystyczne, Technika eksperymentalna, Światła, Intymność, Rozmyślanie, Wewnętrzny konflikt oraz Pojednanie. „Wystawa ta odsłania mistrzostwo Rembrandta przed współczesnymi pokoleniami, który jest nie tylko najważniejszą postacią złotego wieku w holenderskiej sztuce, lecz także być może najbardziej znanym Holendrem na świecie” - powiedział Wim Pijbes, dyrektor Rijksmuseum.

Jednym z najbardziej wartych uwagi eksperymentalnych dzieł Rembrandta, pochodzących z tego okresu jest obraz zatytułowany „Lucretia„, który wystawiono obok ”Trzech krzyży” - dzieła, które jest szczytem późnej grafiki Rembrandta. Można na nim dostrzec innowacyjny, dynamiczny kontrast między światłem a cieniem w dramatycznej akcji.

W czasie trwania wystawy w Amsterdamie będzie również można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji poświęconych temu wyjątkowemu artyście. Organizowane będą wycieczki do miejsc w Amsterdamie związanych z życiem Rembrandta. Chętni będą mogli odwiedzić chociażby poświęcone tylko jemu muzeum, czy też kościół, w którym ochrzczono Mistrza.

Wystawa, którą w czwartek 12 lutego uroczyście otworzył sam król Holandii, Willem-Alexander, potrwa do 17 maja.

Źródło: Experimentující Rembrandt v amsterodamském Rijksmuseu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz