Park Miniatur organizuje wystawę zdjęć Warszawy


Wczoraj o godzinie 11 odbyła się konferencja, organizowana przez Park Miniatur Województwa Mazowieckiego i Fundację „Warszawa1939.pl”, podczas której zaprezentowano nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia lotnicze Warszawy, wykonanych przez Luftwaffe 29.09.1939 r. Konferencja odbywa się w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, poziom -1, na terenie Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.

Konferencja zainaugurowała wystawę, dostępną od dziś (27 lutego), na którą składają się fotografie z kolekcji Roberta Marcinkowskiego. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających w dniach i godzinach otwarcia Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.

warszawa_1939_01

Jedna z prezentowanych podczas konferencji i na wystawie fotografii

Jeśli zaś mowa o Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, który organizuje wystawę, jest to pomysł prywatnego przedsiębiorcy, Rafała Kunacha. W planach budowy jest 50 obiektów. Mają one, zgodnie z zamierzeniem, powstać najdalej w przeciągu trzech lat. Makiety budowane są z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Budowa poprzedzona jest zgromadzeniem przez konsultantów – varsavianistów i historyków - wszelkiej dostępnej dokumentacji, a więc rysunków projektowych, map, fotografii, rycin, planów, opisów itp. Na ich podstawie wybiera się moment w dziejach ewolucji wyglądu budowli, który zostanie odzwierciedlony w makiecie. Architekci i graficy tworzą projekty wykonawcze, komputerowo przetwarzane na trójwymiarowy obraz. Na bryle o odtworzonej kolorystyce z epoki montuje się dachy, rynny i setki innych elementów oraz nakłada wystrój zewnętrzny – kolumny, rzeźby, sztukaterie itp. Wszystko jest odpowiednio fakturowane, barwione i wizualnie subtelnie postarzone. W procesie powstawania modeli bardzo ważną rolę pełnią cyfrowe frezarki i drukarki 3D. Jednak miniatury rzeźb wykonywane są rękami artystów. Powstają również elementy otoczenia budynków, takie jak bruk, latarnie, słupy ogłoszeniowe, a także dorożki, samochody i figurki w strojach z epoki.

Pierwszą makietą był Pałac Saski. Była on wystawiony od kwietnia do końca lipca 2014 koło Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli w miejscu gdzie Pałac rzeczywiście stał. Od lipca do końca września 2014 dzięki zainteresowaniu Władz Dzielnicy Wola został stworzony Mini Park Miniatur w Parku Sowińskiego na Woli, gdzie było prezentowanych po przeniesieniu Pałacu Saskiego 8 makiet. Od października 2014 ekspozycja powiększona o dwie następne makiety przeniosła się do Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy. Osoby zwiedzające są zachwycone. Niektórzy pamiętają jeszcze budynki z czasów przedwojennych, gdy w pełnej krasie cieszyły oko swoim wyglądem, inni nie mogą się nadziwić ile pięknej architektury było w Warszawie i znajdują wyjaśnienie dlaczego Warszawa była nazywana Paryżem północy.

Oczywiście Park Miniatur istnieje także w Internecie - posiada własną stronę: www.miniaturymazowieckie.pl oraz profil na portalu Facebook: www.facebook.com/parkminiatur

Dotychczas odtworzone zostały następujące budynki: Pałac Saski Pałac Kronenberga Pałac Karasia Pałac Lubomirskich Budynek Giełdy Warszawskiej Kamienica Granzowa Gościnny Dwór Wielki Salon Żelazna Brama Teatr Letni z Ogrodu Saskiego.

Jedna z wizualizacji Parku Miniatur, pochodząca ze strony internetowej PMWM

Jedna z wizualizacji Parku Miniatur, pochodząca ze strony internetowej PMWM

Źródło: Centrum Prasowe PAP; Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz