Centrum dokumentacji nazistowskiej w Monachium


30 kwietnia w Monachium zostanie otwarte Centrum Dokumentacji Nazistowskiej, otwarcie zbiegnie się z 70 rocznicą wyzwolenia stolicy Bawarii z pod panowania hitlerowców. Podobne centra dokumentacyjne znajdują się już w Berlinie i Norymberdze.

Nowy, nowoczesny budynek w kształcie kostki ulokowano przy Königsplatz, centrum symbolicznie sąsiaduje z tzw. Führerbau czyli „brunatnym domem” gdzie Adolf Hitler miał swoje biuro. Dyrektor Centrum mówił, że „budynek wyrastał od kołyski obok winowajcy”. Ruch nazistowski został założony w Monachium i z niego rozprzestrzenił się na całe Niemcy.

Pierwsza wystawa będzie zatytułowana „Monachium i Narodowy Socjalizm”, na całą ekspozycję przewidziano 1000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Ukazane zostaną dramatyczne obrazy I wojny światowej, autorzy zamierzają wytłumaczyć jak klęska w Wielkiej Wojnie wpłynęła na rozwój skrajnego nacjonalizmu, który przybrał postać narodowo - socjalistycznej rewolucji. Pokazane zostaną również zbrodnie do jakich doprowadził Hitler i III Rzesza. Ostatnim akcentem będzie koniec wojny, rozliczenie nazistów i nowy początek po 1945 roku.

Dyrektor Winfried Nerdinger powiedział: „wstydem dla Monachium jest fakt, że centrum powstało tak późno, od upadku nazistów minęło 70 lat”. Jego zdaniem „na Monachium ciąży większa odpowiedzialność za nazistów, większa niż na innych miastach Niemiec”. Nerdinger dodał: „wszystko zaczęło się tutaj”.

Więcej info: http://www.ns-dokumentationszentrum-muenchen.de/centre

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Pani G. pisze:

    Bylam tam, i mam mieszane uczucia. Rodzinę moją chyba nazizm bezpośrednio nie dotknął, ale odczuła jego skutki. A.Hitler jest winien! Ale dziwi mnie jak wykształceni, inteligentni z pochodzenia ludzie dali się w tak krótkim czasie przekonać tak choremu człowiekowi jak Hitler.Tomasz Mann przecież dawał tyle znaków.

  2. Bilbo pisze:

    Faktycznie, to jest wielka zagadka. Coś bardzo złego musiało tkwić w mentalności narodu niemieckiego.

Zostaw własny komentarz