Notatki Alana Turinga znalezione w chatce kryptologów


Podczas drugiej wojny światowej, matematyk Alan Turing wraz ze swoją grupą badaczy kryptologów pracował nad złamaniem kodu Enigmy używanej przez nazistów do przesyłania komunikatów radiowych. Działania naukowców były trzymane w ścisłej tajemnicy zarówno podczas wojny jak i wiele lat później, a dokumentacja miała zostać zniszczona. Jednakże ostatnio pracownicy kończący renowację brytyjskiego Bletchley Park odkryli notatki używane przy dekodowaniu Enigmy.

Po otrzymaniu tytułu doktora z logiki na Princeton University Alan Turning powrócił do Wielkiej Brytanii i w 1938 roku i King's College na University of Cambridge. Turing jest autorem książki na temat algorytmów, co więcej wielu uważa go za ojca informatyki.  FOT. National Portrait Gallery, Londyn

Po otrzymaniu tytułu doktora z logiki na Princeton University Alan Turning powrócił do Wielkiej Brytanii i w 1938 roku i King’s College na University of Cambridge. Turing jest autorem książki na temat algorytmów, co więcej wielu uważa go za ojca informatyki. FOT. National Portrait Gallery, Londyn

Kiedy wybuchła II wojna światowa Turing zaczął współpracować z wojenną siedzibą Government Code and Cypher School (Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów) w Bletchley Park w Buckinghamshire na północ od Londynu. W ciągu następnego roku, Turing i jego koledzy pracowali nad konstrukcją urządzenia Bombe (bomba Turinga), która skutecznie dekodowała wiadomości przesyłane przez maszyny niemieckie. Do 1942 roku, grupa rozszyfrowywała każdego miesiąca około 39 000 przechwyconych wiadomości, a później nawet do 84 000 wiadomości.

Turing wynalazł też system zwany Banburismus, który wykorzystywał to, że w projekcie walca jednego z komponentów enigmy, był błąd. Używając systemu Turinga, kryptolodzy perforowali dwie długie kartki papieru a następnie zestawiali je ze sobą tak że tworzyły jedną linię. Dzięki temu kryptolodzy mogli poznać dokładniej ustawienia wirników, które były zmieniane codziennie. Nazwa kartek Banbury została zapożyczona od nazwy miasteczka, w której były produkowane.

Podczas ostatniej renowacji Blatchley Park, pracownicy znaleźli właśnie te karty z Banbury wetknięte w ściany jednej z chatek, w której pracował Turing. Dokumenty, na których widnieje pismo kolegów Turinga są jedynymi ocalałymi kartami z Banbury, czego powodem jest nakaz zniszczenia wszystkich dowodów wskazujących na łamanie jakichkolwiek kodów. Notatki prawdopodobnie zostały użyte do załatania dziur w ścianach chatki, w której nie było ogrzewania ani izolacji. „To, że karty zostały użyte do załatania dziur w prymitywnych ścianach, pokazuje w jak trudnych warunkach naukowcy musieli pracować” mówi Iain Stander, dyrektor wykonawczy Bletchley Park Trust.

Kiedy Turing ze swoim zespołem zaczynali pracę nad złamaniem kodu Enigmy, Niemcy mieli zdecydowaną przewagę w wojnie. Używana przez nich maszyna szyfrująca została wynaleziona w Niemczech po I wojnie światowej. Osoba chcąca przesłać wiadomość pisała ją na klawiaturze, co następnie było kodowane przez wirniki, które były jej głównym komponentem. Po raz pierwszy wiadomości rozszyfrowali polscy kryptolodzy w 1933 roku, Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski.
Praca Turinga i jego kompanów w znacznej mierze przyczyniła się do przechylenia szali zwycięstwa dla Aliantów i skrócenia wojny niemal o 2 lata. Na koniec wojny za swoją pracę Turing otrzymał odznakę oficera Orderu Imperium Brytyjskiego. Po wojnie pracował też nad budową wczesnego komputera. Co więcej, interesował się także sztuczną inteligencją oraz opracował test, który pomagał określić to czy roboty są w stanie myśleć.

W 1952 roku, Turing został skazany za homoseksualizm, który w tym czasie były karalny. Wydarzenie to sprawiło, że utracił poświadczenie bezpieczeństwa i dostęp do trwających prac dotyczących komputerów i kodowania. Zamiast pójść do więzienia, zgodził się na kastrację chemiczną. Zmarł dwa lata później na skutek zatrucia cyjankiem. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Ze względu na to, że wszystkie projekty dotyczące łamania kodów nad którymi pracował były ściśle tajne, zostały ujawnione dopiero w latach 70. W 2009 roku, premier Gordon Brown publicznie przeprosił za oskarżenia w kierunku Turinga, a w 2013 roku królowa Elżbieta wydała mu pośmiertne ułaskawienie.
W 2014 roku powstał film „Gra tajemnic”, przedstawiający życie i dokonania Alana Turinga. Film otrzymał nominację do Złotych Globów.

Źródło: Notes by Alan Turing’s Team Found in the Walls of Code-Breaking Hut

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz