„Rosja Breżniewa. Zięć genseka odkrywa tajemnice Kremla” – J. Czurbanow – recenzja |
Leonid Breżniew jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. To kontrowersyjny polityk i intrygujący człowiek, a po śmierci temat licznych anegdot. Autor książki ujawnia wiele ciekawych faktów związanych nie tylko z Breżniewem, ale przede wszystkim polityką.
Rosja Breżniewa. Zięć genseka odkrywa tajemnice Kremla to powieść historyczna. Jurij Czurbanow opisuje znajomość z Leonidem Breżniewem, politykę oraz swoje małżeństwo z Galiną. Ponadto autor prezentuje dość ciekawy sposób przedstawiania rzeczywistości. Lektura jest więcej interesująca pod wieloma aspektami.
Książka jest dość nietypowa, a konkretnie jej narracja. Autor, który jest zarazem podmiotem dzieła, opisuje rzeczywistość w formie dziennika. Styl jest lekki, łatwy i bardzo przystępny, co sprawia, że czytelnik szybko przyswaja treść lektury. Narracja jest tu sporym atutem, gdyż stylistyka zdecydowanie się wyróżnia, a historia staje się przez to po prostu ciekawsza.
Język poza swoją prostotą i lekkością jest również potoczny, występuje tu mało skomplikowanych oraz specjalistycznych słów czy zwrotów. Autor w jasny sposób prezentuje politykę, zachodzące tam przemiany, a także ujawnia swoje nastawienie do poszczególnych postaci. Nie ukrywa irytacji, czy tego, że coś mu się najzwyczajniej nie podoba.
Zdecydowanym minusem jest struktura lektury. Po pierwsze, książka jest wydana w miękkiej oprawie, która się ściera i wygina, co może przeszkadzać w odbiorze czytelnikowi. Po drugie, powieść bez rozdziałów wyraźnie wyróżnionych jest mało interesująca wizualnie, co z kolei nie zachęca odbiorcy do sięgnięcia po dzieło. Ale sposób, w jaki jest skonstruowana całość zdecydowanie ją uzupełnia.
Główną postacią książki jest Jurij Czurbanow, który prezentuje całą opowieść. Jednak najwięcej uwagi poświęca spostrzeżeniom dotyczącym Leonida Breżniewa oraz sytuacji politycznej kraju. Inni bohaterowie ukazywani są przede wszystkim przez opisy lub dialogi. Jest to dobre i złe. Lektura staje się przez to nieco monotonna, traci na wyrazistości. Jednak z drugiej strony, wydaje się bardziej autentyczna, gdyż przypomina dzienniki czy wspomnienia. Mimo to, brak innej narracji jest sporym minusem i nie ratuje tego fakt, że lektura jest dość krótka i przystępna.
Jurij Czurbanow daje czytelnikowi nieco inną wersję historii. Jest ona ciekawa, zaskakująca, pozbawiona wyrzutów. Autor zaprezentował odbiorcom przejażdżkę po wspomnieniach, z których rozlicza się pokazując nie tylko swoje, ale przede wszystkim błędy całego systemu. To, co bardzo podkreśla, to fakt, że był on ostatnim zięciem Breżniewa.
W książce na pewno przyciągnie czytelnika fakt, że jest to krótka lektura napisana lekkim i łatwym językiem, który sprawia, że czyta się ją dość dobrze. Dodatkowym atutem jest zbalansowany styl języka będący dostępnym dla każdego. Główny bohater oraz fabuła są dobrze przygotowane. Czurbanow ma talent do opisywania rzeczywistości w sposób sprawozdawczy, a zarazem prosty. Co do fabuły, jest ona ciągła, nieskomplikowana, a przede wszystkim czytelnik nie odczuwa przeciągania historii na siłę, wręcz przeciwnie fabuła jest swobodna. Dużym plusem jest także okładka, która jest ciekawa.
To co zdecydowanie się nie spodoba, to konstrukcja książki, która jest mało atrakcyjna, gdyż pozbawiona podziału na wyróżnione rozdziały. Dla czytelnika lektura jest więc nudna wizualnie. Brak ilustracji i miękka oprawa również nie przyciągną większości odbiorców. Dodatkowo minusem jest subiektywność, która jest widoczna po pierwszych kilku zdaniach.
Można więc powiedzieć, że Rosja Breżniewa. Zięć genseka odkrywa tajemnice Kremla to lektura dla każdego, kto łaknie nieco innego obrazu ZSRR. Styl i konstrukcja tekstu są przyjemne, a sama fabuła zaciekawia.
Plus Minus
Plus:
+ łatwy, sprawozdawczy język
+ konstrukcja tekstu
+ fabuła
+ główny bohater
Minus:
- struktura książki
- miękka okładka
- brak ilustracji
Tytuł: Rosja Breżniewa. Zięć genseka odkrywa tajemnice Kremla
Autor: Jurij Czurbanow
Wydawca: BELLONA
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-11-13536-9
Liczba stron: 215
Oprawa: miękka
Cena: 34,90 zł
Ocena recenzenta: 6/10
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.