Noc Muzeów 2015 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla uczestników Nocy Muzeów przygotowało wiele atrakcji, oprócz wystawy stałej także dwie wystawy fotograficzne i warsztaty. 

Muzeum Historii Żydów Polskich, aut. Wojciech Kryński, CC BY-SA 3.0

Muzeum Historii Żydów Polskich, aut. Wojciech Kryński, CC BY-SA 3.0

Dołącz do wydarzenia na Faceboku tutajtutaj.

Program:

19.00 – 01.00 - wystawa stała

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Wyrusz z nami w podróż w czasie! Na wystawie 1000 lat historii Żydów polskich poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie. W czasie tej niezwykłej wyprawy zanurzysz się w historii opowiadanej przez filmy, dźwięki, obrazy i zdjęcia. Poznasz ludzi sprzed wieków i z czasów całkiem niedawnych. Obejrzysz historyczne dokumenty i przedmioty, a w niektórych zdarzeniach i czynnościach sprzed lat weźmiesz udział osobiście! Zrozumiesz, dlaczego historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego właśnie Muzeum POLIN jest muzeum życia.

19.00 – 01.00 wystawy czasowe

Wystawa | Roman Vishniac: Fotografia, 1920-1975

Wystawa jest próbą nowego, całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography. Są one wprowadzeniem do bogatego, liczącego ponad 30 tysięcy obiektów zbioru, obejmującego m.in. odkryte niedawno historyczne odbitki, rzadkie materiały filmowe, odbitki stykowe, korespondencję osobistą oraz wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie zdigitalizowanych w ostatnich latach negatywów.

Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice

Wystawa przedstawiająca unikalne świadectwa i relacje przytaczane po latach przez osoby uratowane jako dzieci z warszawskiego getta. Fotografie ocalonych (autorstwa Macieja Śmiarowskiego) oraz ich nagrane na filmach relacje prezentujemy z okazji 72 rocznicy powstania w warszawskim getcie. Przedstawione historie są dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, ocalenia części żydowskiego świata dzięki odwadze ludzi, którzy kiedyś podjęli niezwykle trudne decyzje.

Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu.

19.00 - 24.00 Instalacja multimedialna - pokaz i warsztaty

Na ścianach muzeum rozbłyśnie barwny kolaż mieniących się niczym w kalejdoskopie obrazów.

Wykorzystamy techniki fotograficzne i plastyczne: będziemy malować i rysować na kliszach, tworzyć wycinanki z kolorowych folii, stworzymy barwny kolaż, który wprawimy w ruch na pofalowanych ścianach muzeum. Potraktujmy to jak grę, zabawę z iluzją świata fotografii.

Wszystko to, co stworzymy natychmiast pojawi się w naszej świetlnej instalacji. Uczestnicy warsztatów będą jej współautorami.
Warsztaty poprowadzi Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.

19.30 – 01.00 Negatyw/pozytyw –fotograficzne aelier

Wspólnie przejdziemy przez proces powstawania fotografii. W zaaranżowanym studio staniemy po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji.

Fotograficzne atelier stworzymy wspólnie z Akademią Fotografii od lat zajmująca się kształceniem pasjonatów.

Fotofilmy

Roman Vishniac, przemieszczając się po Europie i Ameryce portretował nie tylko ludzi, ale również miasta. Próbował uchwycić ich tempo, atmosferę, architekturę. W Noc Muzeów za pomocą ruchomych obrazów przeniesiemy się do trzech metropolii najważniejszych dla jego twórczości. Tam, w Moskwie, Berlinie, Nowym Yorku, Wiszniak kadrował rzeczywistość.

  • godz. 20.00 Berlin. Symfonia wielkiego miasta, reż. Walter Ruttmann, 1927, 65 min;
  • godz. 21.30 Człowiek z kamerą, reż. Dżiga Wiertow, 1929, 68 min;
  • godz. 23.00 Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Cheryl Dunn, 2013, 83 min.

„Inny” w obiektywie – spotkania z fotografami i fotografikami

Trzy spotkania z fotografami i fotografkami, którzy w swoich działach uwieczniają przedstawicieli grup mniejszościowych. Podczas spotkań będziemy się zastanawiać nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.

Godziny spotkań: 19.30-20.30, 21.00-22.00, 22.30-23.30.

Warsztaty rodzine z luksografii

Fotografować umie każdy. Wyciągamy smartfon lub tablet i… pstryk! Ale czy fotografowaliście kiedyś, nie używając do tego aparatu? Rodzinne warsztaty z luksografii są świetną okazją, by to zrobić.

Na materiale światłoczułym będziemy umieszczać różne przedmioty związane z religią i tradycją żydowską, tworząc z nich własne kompozycje. Po jego naświetleniu otrzymamy niezwykłe fotografie. Taka technika nosi nazwę luksografii.

Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa.

16 maja (sobota), godz. 19.30-21.00

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing. (liczba miejsc: 50)

 20.00 – 23.00 Nasz album rodzinny – konsultacje z ekspertami

W każdej rodzinie przechowywane są stare rodzinne zdjęcia, często nawet nie pamiętamy, kogo przedstawiają, gdzie i kiedy zostały zrobione. Pomimo to są cenną pamiątką, często traktowaną jak rodzinna relikwia. Jeśli chcecie zachować je dla swoich dzieci i wnuków, zapraszamy na dyżury naszych muzealnych ekspertów zajmujących się fotografią.

Do Centrum Informacyjnym Muzeum POLIN będzie można przynieść własne fotografie oraz porozmawiać z konserwatorem papieru na temat zabezpieczenia i przechowywania tych zdjęć, oraz z naszym muzealnym specjalistą od digitalizacji, który nie tylko wytłumaczy, ale również pokaże, jak zrobić cyfrowe kopie tych zdjęć.

POLIN Centrum Informacyjne / Resource Center

19.00 – 01.00

Centrum Informacyjne zaprasza wszystkich zainteresowanych historią własnej rodziny, przeszłością swojego miasta rodzinnego lub szeroko pojętą historią Żydów polskich. Dzięki dostępnym bazom danych, mapom, książkom, prezentacjom multimedialnym każdy chętny będzie mógł odnaleźć interesujące go informacje i materiały historyczne.

W Noc Muzeów, tak jak na co dzień, w Centrum Informacyjne można spotkać się z pracownikami Muzeum, który służy pomocą we waszych własnych badaniach historycznych i genealogicznych.

19.30-21.30 Rodzinna gra muzealna

Jak wygląda ściana krzywoliniowa? Gdzie znajduje się najniższy punkt w Muzeum POLIN? Co to jest bejt knesset i gdzie w budynku się znajduje ? Czym jest Biblia Hebrajska i jak brzmi jej pierwsze zdanie?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, obejrzeć budynek Muzeum POLIN i zwiedzić go w nietypowy sposób, wchodząc do zakamarków niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, weźcie udział w rodzinnej grze muzealnej! Waszym głównym zadaniem będzie zdobywanie informacji na temat samego budynku, wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Czeka Was mnóstwo emocji!

Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.

19.30-23.00 Warsztaty rodzinne z barwienia fotografii

Zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wyglądał świat uwieczniony na czarno-białych fotografiach? Jakie kolory dominowały na ulicach miast, jakie odcienie zieleni miały liście na drzewach w słoneczny dzień i jak bardzo niebieskie było niebo?
Na warsztatach będziecie mogli puścić wodze fantazji i pokolorować stare zdjęcia Romana Vischniac’ka.
Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez firmę Boeing.

24.00 Dobranoc muzeum - koncert

Beryozkele to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to kompozycje u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną stroną tych utworów są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, ale często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka Ola Bilińska pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Kołysanki to z założenia intrygujące formy – funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Ola Bilińska dokonała bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program różnorodny, ale spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała z powrotem do życia te często ponad stuletnie kompozycje. Nadała im przy tym współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów. Utwory wykonywane są solo na głos, looper, delay analogowy, syntezator OP-1, dzwonki orkiestrowe, gitarę elektryczną i drobne instrumenty perkusyjne.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP JEST WOLNY

WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH MOŻLIWY JEST UDZIAŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

PODCZAS NOCY MUZEÓW BĘDZIE OTWARTA RESTAURACJA MUZEALNA

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz