„Słowianie i wikingowie przy stole”- M. Krasna-Korycińska – recenzja


Słowianie i wikingowie przy stole – publikacja, która pozwoli nam zgłębić wiedzę o produktach, sposobie ich przyrządzania, ale przede wszystkim możemy zapoznać się z przepisami i sami je wypróbować.

kulinaria-pl2-okladkaPodstawą do wydania tej publikacji była praca, która ukazała się w 2011 r. pt. Viking and Slavic Cuisine. Ta z kolei była poszerzoną wersją książki Przy słowiańskim stole, czyli kulinaria wczesnego średniowiecza z roku 2010. Celem publikacji jest przybliżenie czytelnikowi i porównanie kuchni Słowian oraz wikingów. Całość można podzielić na dwie części. W pierwszej dowiadujemy się o potrawach, a także sposobie przyrządzania i przechowywania poszczególnych produktów. Druga to część „praktyczna” tutaj bowiem autorka umieściła przepisy, które sami możemy zrobić.

Część pierwsza składa się z czterech rozdziałów. Czytamy tutaj o rodzajach mięsa, warzywach i owocach, produktach pochodzenia zwierzęcego oraz rodzajach zbóż. Autorka nie skupiła się tylko na wymienianiu używanych składników, ale omówiła sposoby przygotowania i wykorzystywane urządzenia. Ciekawe jest również to, że Małgorzata Krasna-Korycińska oprócz przytaczania stanu badań archeologicznych opisuje wyniki własnych eksperymentów.

Druga część czyli „Przepisy” są idealnym uzupełnieniem zawartych wcześniej informacji i zabiegiem dość niespotykanym w tego typu publikacjach. Wśród dań, jakie możemy przyrządzić znajduje się m.in. polewka mięsna, smalec z ziołami, kisielica, kasza z grzybami oraz ogórki z miodem.

Największym plusem pracy są wspomniane przepisy. Czyni to książkę jeszcze bardziej ciekawą i sprawia, że poszerza krąg swoich odbiorców. Założeniem było, że po publikację sięgną archeolodzy, historycy, rekonstruktorzy, ale także osoby zainteresowane gotowaniem. Wydaje się zatem, że wszystko zostało spełnione, aby tak się stało. Za tym idzie druga zaleta jaką jest podjęty temat i zebranie różnych informacji w jednym miejscu. Autorka przytacza również opisy znajdujące się zarówno w średniowiecznych kronikach jak i sagach skandynawskich.

Ciekawy jest także pomysł na wygląd książki. Zastosowano niespotykaną w tego typu pracach czcionkę, dzięki której zapomina się, że publikacja jest dziełem z dziedziny historii i archeologii. Każdą stronę ozdobiono wzorem zarówno na górze jak i na dole. Tekst przeplatany jest również rysunkami autorstwa Anny Lipiec oraz Rafała Wójcika.

Jeśli chodzi o minusy to praca takich nie posiada. Pojawiły się drobne literówki jak np. brak kropki przy skrócie, jednak nie jest to częste i nie wpływa na całość pracy.

Cała praca została napisana przystępnym językiem i pomimo podjętego tematu jakim jest kuchnia zostały umieszczone na końcu stron przypisy. Na końcu książki możemy zapoznać się także z bibliografią.

Słowianie i wikingowie przy stole to pozycja zdecydowanie godna polecenia. Autorka stworzyła pracę, która przyciągnie szerokie grono odbiorców. Mimo że praca jest po części publikacją z pogranicza historii i archeologii, to została napisana w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu nie mamy wrażenia, że czytamy książkę zawierająca informacje naukowe.

Plus minus:
Na plus:
+ podjęty temat
+ umieszczenie przepisów
+ przystępny język
+ przypisy
+ bibliografia
+ rysunki
+ cytaty z kronik średniowiecznych oraz sag skandynawskich
+ wygląd
Na minus:
- brak

Tytuł: Słowianie i wikingowie przy stole
Autor: Małgorzata Krasna-Korycińska
Wydawca: Triglav
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-62586-72-1
Liczba stron: 112
Oprawa: miękka
Cena: 36 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Daniel pisze:

    Także, także, także, także, także.

Zostaw własny komentarz