Krwawy orzeł – zagadkowy rytuał wikingów


Wikingowie są uznawani za jedną z najbardziej krwawych zawodów, jakie kiedykolwiek istniały. Mówi się tak o nich ze względu na ich siłę i bezwzględność jakimi kierowali się podczas najazdów.

Krwawy orzeł jest ciekawym rytuałem i bardzo kontrowersyjnym. Jego symbolika oraz specyfika do dzisiaj wzniecają dyskusje. Według starych dokumentów miał on faktycznie zaistnieć i wzbudzać grozę wśród ludów wiedzących o tym jak przebiega. Wielu badaczy twierdzi również, że jest to najlepszy argument potwierdzający informacje o bezwzględności i okrucieństwie wikingów.

Pierwsza wersja rytuału dotyczy wyrywania płuc. Najpierw skazańca unieruchamiano twarzą do dołu. Kolejnym etapem było wyłamanie i wygięcie żeber w taki sposób, aby utworzyć skrzydła. Następnie rany posypywano solą. Ostatni element stanowiło wyrwanie płuc, które rozkładano na żebrach. Tak zmasakrowane ciało tworzyło coś na wzór skrzydeł, na których osoba zgładzona miała odlecieć do Odyna. Mówi się również o innej odsłonie tej kary, która jest bardzo podobna. Wikingowie zamiast płuc mieliby wyrywać łopatki, które również nadałby ciału ofiar formę skrzydeł.

Sacrificial_scene_on_Hammars_(II)

Scena z gotlandzkiego kamienia Stora Hammars mająca przedstawiać rytuał krwawego orła

Rytuałów, które odnoszą się do składania takich darów bogom jest wiele. Odyn to istota, która swoim zachowaniem i wyglądem wpisuje się idealnie w kreację Wikingów. Według mitologii jest bezwzględny, żądny krwi, straszny oraz nieprzewidywalny. Dary składane Odynowi przez wikingów były okrutne, wymyślne i bardzo krwawe.

Naukowcy ciągle się spierają co do tego, czy ten rytuał faktycznie istniał. Co ciekawe, według wielu przekazów na plecach jedynie nakreślano orła tak, że było widać żebra, co nie świadczy o tym, że je łamano. Możliwe jest także, że jest to jedynie fikcja literacka, która miała ukazywać wikingów jako brutalny naród oraz przestrzegać przed ich najazdami. Wśród wielu przekazów znajdują się pewne niespójności, które świadczą o tym, że rytuał krwawego orła jest niezgłębiony.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

10 komentarzy

 1. Jark pisze:

  Cos jak Aztekowie tylko, że robili to wrogom a nie swoim i nie na taką skalę.

 2. Krzysiek pisze:

  wikingowie to nie naród.

 3. Zdzisiu pisze:

  Nawet w bardzo popularnym serialu „Wikingowie” omawiany rytuał został pokazany.

 4. Jark pisze:

  W którym odcinku?

 5. Bjork pisze:

  od Chicago po Wodzisław na prezesa tylko Zdzisław!!

Zostaw własny komentarz