Na Wawelu otwarto grobowiec Stefana Batorego |
W obecności kard. Stanisława Dziwisza i konsul Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy został w katedrze na Wawelu otwarty grobowiec króla Stefana Batorego.
Po odmówieniu modlitw sarkofag króla został odsłonięty, by można było go zabrać do pracowni konserwatorskiej. Do tego czasu w grobowcu pozostanie miedziana trumna. W kolejnych latach renowacji mają zostać kolejne sarkofagi.
Król Stefan Batory zmarł w Grodnie 12 grudnia 1586 r. Przyczyną zgonu była najprawdopodobniej przewlekła niewydolność nerek. Pogrzeb odbył się się 23 maja 1588 r. w Krakowie. Władca został pochowany w miedzianym sarkofagu umieszczonym w jego grobowcu. Jego autorami byli gdańscy złotnicy. Trumna ze szczątkami króla znajduje się pod Kaplicą Mariacką, w której znajduje się wykonany w 1595 r. przez Santi Gucciego królewski nagrobek.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Gucci ? Stefan modnie pochowany 😉
Bawiąc w Krakowie, jedną z fajniejszych rzeczy na jakie można się natknąć, to spotkanie Węgrów odwiedzających grobowiec króla Stefana. Robią niesamowite wrażenie
Tyle, ze ona ma tyle wspólnego z Węgrami, co Jagiello z Litwa 😉
Nie do końca. Batory był władcą Siedmiogrodu, za jego życia Rzeczpospolitą i to karpackie państwo łączyła de facto unia personalna (zastanawia mnie brak map w Polsce na których jest to wyraźnie zaznaczone). Siedmiogród (dziś część Rumunii) jest w równym stopniu państwem do którego dziedzictwa się Węgrzy dziś odwołują co habsburskie Węgry. Tak więc polityka historyczna Węgier jest na tym polu konsekwentna.
Nie zrozumiałeś, ja sobie żartowałem, a Ty serio. Chodzi o to, jak juz ze król z obcego państwa, który jednak zrobil duże zasługi dla Korony i jest uznawany „za Polaka”. Z tym, ze Węgrzy lubią Batorego, a Litwini Jagielle srednio 😉
Zachowała się w archiwum umowa między Santi Guccim, a królową - wdową Anną Jagiellonką na wykonanie tego nagrobka 🙁 :/, bo choć para królewska się nie kochała, to królowa - wdowa go zamówiła i za niego zapłaciła !!!!