Kontrowersje wokół nowego logo UMK. Studenci chcą zmiany


Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu pochwalił się Księgą Identyfikacji Wizualnej, w tym nowym logo, które spotkało się jednak z krytyką. Wielu studentów, absolwentów i pracowników uczelni przyłączyło się do akcji „Ratujmy logo UMK”.

Dotychczasowe logo UMK po lewej i obok niego propozycja, która spotkała się z falą krytyki

Dotychczasowe logo UMK po lewej i obok niego propozycja, która spotkała się z falą krytyki

W przeciągu kilku dni ponad 5 tys. osób dołączyło do wydarzenia na Facebooku, w którym postulowane jest zachowanie dotychczasowego logo uczelni. Kolejne 500 osób podpisało się pod petycją w tej sprawie.

Nowe logo i związany z nim system identyfikacji wizualnej zaprezentowany podczas konferencji prasowej 30 marca 2015 r. nie spełnia oczekiwań społeczności akademickiej. Wypowiedzi kilku tysięcy internautów (głównie studentów, pracowników i absolwentów UMK), zgromadzonych na wydarzeniu utworzonym na portalu Facebook „Ratujmy logo UMK” wskazują, że nowy znak graficzny nie odzwierciedla wieloletniej tradycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i bez dodatkowych wskazówek nie niesie żadnej treści. Jest przedmiotem kpin i żartów - postulują autorzy listu do prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektorka UMK.

Nowe logo doczekało się wielu przeróbek. Internauci widzą w nim albo jajko sadzone i umieszczają na patelni, albo komórkę jajową i plemnika. Inni widzą w nim podobieństwo do znaków graficznych TVN-u i onet.pl. Pomysłów i skojarzeń jest znacznie więcej, przeczoną one celom jakie rektor UMK chciał osiągnąć:

Jestem pewien, że nowe logo, wyrastające z dotychczasowego znaku, oraz cały system identyfikacji wizualnej znacząco pomogą budować wizerunek UMK, zwłaszcza wśród przyszłych studentów i naszych zagranicznych partnerów.

Na razie nie wiadomo, czy ten internetowy protest spowoduje weryfikację planów władz uczelni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Jark pisze:

  Chciałbym tam widzieć Ziemię wokół Słońca, ale widzę inne rzeczy. Jest słabe, stare uniwersytety maja od wieków swoje logo. UJ je tylko nieco odświeżył a UMK? W ogóle mi się nie kojarzy to logo z uczelnia.

 2. Andrzej pisze:

  Nie zmienia się czegoś, co jest dobre i zamocowane w tradycji na modne „byle-co” tłumacząc, że nowe, więc musi być lepsze... każdy „badziew” jest nowy, a to nowe „logo” to „badziew” okrutny i zupełnie bez polotu...
  Byłoby szkoda gdyby to przeszło...

 3. Jark pisze:

  Czy dobre? Można by je udoskonalić nieco, ale nie kompletnie zmienić. Nie można było jakiegoś plebiscytu wśród społeczności akademickiej zrobić?

Zostaw własny komentarz