„Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski” – M. Orzeszyna – recenzja


Książka Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski autorstwa Marty Orzeszyny to pierwsza biografia słynnego fryzjera napisana przez Polkę. Dziwić może fakt, że historia życia naszego rodaka, jego imponująca kariera i pasjonujący życiorys zostały zapomniane w jego ojczyźnie. Właśnie podjęcie tego tematu stanowi główną wartość książki, która poza tym nie może być uważana za wyróżniającą się na tle innych prac biograficznych.        

Orzeszyna_Krol-fryzjerow_popr2_500pcxKsiążka Marty Orzeszyny opowiada o życiu Króla Fryzjerów, poczynając od wczesnego dzieciństwa, aż po późną starość i śmierć. Antoni Cierplikowski urodził się i zmarł w Sieradzu. Pochodził ze średnio zamożnej katolickiej rodziny i od najmłodszych lat przejawiał artystyczne zdolności. Znaczny wpływ na rozwój jego talentu miała matka, której rola jest mocno wyszczególniona w biografii. W swoim fascynującym życiu Antoine de Paris poznał najważniejsze osobistości świata mody, kultury, sztuki, a nawet polityki. Czesał koronowane głowy i piękne główki znanych na całym świecie artystek. Można powiedzieć, że Antoine stworzył nowoczesne fryzjerstwo, łącząc czesanie z psychoanalizą, modą i kosmetyką. To on zrewolucjonizował swój zawód, który do jego czasów uważany był za nieco wstydliwy. Nieprawdą jest, że to on pierwszy obciął kobiecie włosy (wystarczy sięgnąć do początku XIX wieku, kiedy krótkie fryzury á la ninion były dość popularne), jednak jego wkład w zmianę wizerunku kobiety był nieoceniony. Marta Orzeszyna silnie podkreśla rolę żony Antoine Marie-Berthe przypisując jej główną rolę w tworzeniu fryzjerskiego imperium. Duży nacisk kładzie również na znajomości i kontakty słynnego Polaka oraz na jego orientację seksualną (Antoine był homoseksualistą). Mimo, iż w swojej książce nie godzi się z postawą innych biografów, którzy opisując życie Cierplikowskiego główny nacisk kładli na dziwactwa i fanaberie fryzjera, sama dużą część książki poświęca właśnie takim opisom. Biografia napisana jest dość chaotycznie, a język pozostawia wiele do życzenia, co jednak nie zmienia faktu, iż jest to niezwykle interesująca pozycja. W książce zamieszczono ponad 60 czarno-białych zdjęć, jednak ich dobór nie jest zachwycający. Niewątpliwie, największym plusem książki jest aneks, w którym zamieszczono listy, wywiady, artykuły i wspomnienia związane z Antoine.

Biografię Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski można polecić każdemu Polakowi, ponieważ opowiada ona zapomnianą historię człowieka, którego imię swojego czasu było na ustach całego świata. Należy w końcu zmienić nasze martyrologiczne podejście do historii, do czego mogą doprowadzić książki takie jak ta. Może dzięki takim pozycjom zaczniemy być dumni nie tylko ze słynnych dowódców i polityków, a docenimy rolę ludzi, którzy potrafili zmieniać świat bez pomocy szabli i paragrafów, tak jak Antoine zmieniał go za pomocą grzebienia.

Plus Minus:

Na plus:
+ podjęcie tematu
+ obszerny aneks
+ indeks nazwisk

Na minus:     
- język
- dobór fotografii
- niskiej jakości papier

Tytuł: Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski
Autorzy: Marta Orzeszyna
Wydanie: 2015
Wydawca: Znak Horyzont
ISBN: 978-83-240-3050-7
Stron: 352
Oprawa: twarda
Cena: 44,90 zł
Ocena recenzenta: 6/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Alicja pisze:

    Fryzura a la Ninon nie była z obciętych włosów, zaczesywano je tak, żeby wydawały się krótkie, a to różnica.

Zostaw własny komentarz