Konferencja: „Międzykulturowość w edukacji historycznej”


W dniu 20-22 kwietnia 2015 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się Międzynarodowa konferencja „Międzykulturowość w edukacji historycznej” organizowana w partnerstwie z Europejskim Centrum im. A. H. Wergelanda w Norwegii, przy wsparciu Rady Europy. 

logo_konferencji

Jej głównym celem jest próba odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystywać wiedzę i refleksję o przeszłości do budowania postaw otwartości w globalizującym się świecie oraz do odkrywania potencjału, jaki tkwi w różnorodności lokalnych społeczności.

Wykładowcy i uczestnicy przyjrzą się wspólnie metodom edukacji międzykulturowej, obywatelskiej oraz zagadnieniom związanym z edukacją o prawach człowieka. Szczególną uwagę poświęcą wykorzystaniu działań edukacyjnych, jako narzędzi do zapobiegania dyskryminacji oraz zwalczania antysemityzmu, rasizmu i mowy nienawiści.

Na program konferencji składają się wykłady i dyskusje prowadzone przez zaproszonych ekspertów z Polski i ze świata, a także warsztaty przygotowane przez specjalistów i działaczy wyłonionych w drodze otwartego naboru.

Ponadto zostały zaplanowane wydarzenia towarzyszące, otwarte dla szerokiej publiczności:

Giełda Projektów - prezentacje międzykulturowych programów realizowanych w instytucjach
i organizacjach kultury z Polski i zagranicy , 20 kwietnia, godz. 11.00-12.45

Giełda Projektów to wymiana dobrych praktyk oraz okazja do spojrzenia z bliska na programy promujące postawy otwartości wobec innych tradycji i kultur, przeciwdziałające dyskryminacji, czy wspierające przedsięwzięcia z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej. Wszystkie wystąpienia zostaną ujęte w multimedialnej formule Pecha Kucha opartej o dynamiczne, kilkuminutowe prezentacje, i połączonej z dyskusją z autorami o głównych założeniach, inspiracjach i doświadczeniach projektowych.

Koncert Bente Kahan: HOME - muzyczna podróż przez opowieści Żydów Europy
20 kwietnia, godz. 19.30-20.30

Bente Kahan - norweska artystka, dramatopisarka i aktorka żydowska, przeprowadzi nas przez dzieje swej rodziny, od XIII wieku aż po czasy współczesne. Ich historia przybliży słuchaczom skomplikowane losy wielu żydowskich pokoleń. Tłem dla tej muzycznej opowieści będą fotografie i obrazy zabierające widzów w miejsca wędrówki europejskich Żydów i dopełniające pieśni prezentowane w języku jidysz, hebrajskim oraz  językach innych europejskich krajów. Koncert Bente Kahan: Home miał swoją premierę w Norwegii w 2000 roku i od tej pory grany był na wielu prestiżowych scenach Polski i świata.

Wykonawcy:
Bente Kahan – wokal, gitara
Dariusz Świnoga – wokal, fortepian, akordeon

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: http://bilety.polin.pl/termin.html?id=375

Występ Chóru POLIN – wyjątkowa interpretacja legendy o przybyciu Żydów do Polski
21 kwietnia, godz. 19:00-20:00

Słowo Polin po hebrajsku i w języku jidysz oznacza Polska, ale również tutaj odpoczniesz. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski; która stała się inspiracją do stworzenia niezwykłego przedsięwzięcia – Chóru POLIN. Na zaproszenie do włączenia się w to muzyczne dzieło odpowiedziały dziesiątki warszawiaków, którzy wspólnie stworzyli utwór czerpiący z pieśni i tekstów żydowskich połączonych z utworami z wielu tradycji muzycznych, gdzie wątkiem przewodnim jest podróż przez życie, prośba o spokojną drogę i poszukiwanie domu. Utwór miał swoją premierę podczas Dni Otwartych towarzyszących wielkiemu otwarciu wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich; a teraz zabrzmi raz jeszcze w muzealnych murach. Będą mu towarzyszyły dźwięki lasu, zwierząt, ptaków oraz wyjątkowa energia i zapał kilkudziesięciu wykonawców.

Chór prowadzą:
Sean Palmer – niezależny brytyjski artysta, kompozytor i dyrygent
Jakub Pałys – akompaniator, trener wokalny, kompozytor
Martina Rampulla – współpraca teatralna

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: http://bilety.polin.pl/termin.html?id=376

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz