Pierwszy szkielet wielbłąda w Europie Środkowej


Austriaccy archeolodzy wykopali w mieście Tull nad Dunajem (Dolna Austria) niespotykaną w tej części świata rzecz: szkielet wielbłąda. Uważają oni, że mieszkańcy miasta kupili go od Turków walczących pod Wiedniem w 1683 roku.

Szczątki pochodzą z XVII wieku. Poddano je badaniu, które wykazało wady kości powstałe w wyniku ciągłego ruchu oraz nakładania ciężkich przedmiotów (np.: zbroi podczas bitwy). Obok nich znaleziono również odpadki oraz kawałki dzbanów, talerzy i patelń.

Pod Wiedniem po stronie tureckiej walczyło 115 tysięcy żołnierzy. Dowodził nimi wielki wezyr Kara Mustafa. W bitwie poległo 20 tysięcy, a 5 tysięcy zostało rannych. Ponadto Turcy stracili część uzbrojenia oraz wszystkie działa i zapasy.

Kara Mustafa żył w latach 1634/35 - 1683. Był wezyrem (szefem kancelarii) i dowódcą wojsk sułtana Mehmeda IV. Słynął z okrucieństwa i niehonorowego zachowania. Za klęskę pod Wiedniem sułtan kazał go udusić. Wyrok wykonano w Belgradzie 25 grudnia.

Źródło: A. Dmitriev, Arkheologi nashli v Evrope pervyj skelet boevovo verblyuda Osmanskoj imperii

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz