To alianci przyłożyli rękę do Zagłady Żydów


Frank Roberts, brytyjski specjalista od spraw polskich w Foreign Office w latach 1937 - 1945, cynicznie pisał o rządzie polskim: Rząd polski zawsze chętnie korzysta z okazji [...], aby pokazać, że nie jest antysemicki. Prześladowania (Żydów) z pewnością mają miejsce, ale nie mamy na to wiarygodnych dowodów.

„Wielcy” sojusznicy

Szczegółowe informacje na temat Zagłady Żydów przekazywali aliantom Jan Karski (1914 - 2000) i Jan Nowak - Jeziorański (1914 - 2005). Nowak - Jeziorański przybył do Londynu 9 grudnia 1943 roku (już po masakrze Getta w Warszawie). Brytyjczycy dostali dokładny raport o trwającym Holokauście 29 grudnia 1943 roku. Raport na ten temat sporządził Szef Komitetu Połączonych Wywiadów Victor Cavendish - Bentnick, następnie przekazał go podsekretarzowi stanu w Foreign Office, sir Alexandrowi Cadoganowi.

W styczniu 1944 roku uznano Nowaka - Jeziorańskiego za wiarygodnego i pochylono się nad jego doniesieniami z Polski. Co ciekawe nie podano jego imienia i nazwiska, nazwano go „inteligentnym Polakiem, pochodzącym z klasy średniej”. Brytyjczycy otrzymali niezbite dowody na temat Zagłady, jednak - co jest przerażające, zupełnie je zignorowali! Churchill i inni ważni ludzie w systemie władzy Anglii, otrzymywali okrojone informacje o mordach na Żydach. W większości pomijano fragmenty o masowym zabijaniu ludności żydowskiej oraz egzekucjach i prześladowaniach Polaków. Brytyjczyków interesował tylko aspekt militarny, siły Niemców, rozlokowanie jednostek, wola walki etc. W 1943 roku Cavendish - Bentinck stwierdzał wielokrotnie, że „raporty Polaków i Żydów są przesadzone, a informacje o zbrodniach miały nas usztywnić”.

Cynizm Brytyjczyków był zastraszający, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ich wywiad miał dostęp do rozszyfrowywanych raportów SS i policji z Enigmy. Niemieckie meldunki tylko potwierdzały doniesienia polskich kurierów na temat skali Zagłady. Anglicy hołdowali zasadzie, że tylko szybkie zakończenie wojny uratuje Żydów przez całkowitym wyniszczeniem.

Informacje o cierpieniach Żydów na okupowanych przez Niemców terenach, zajmowały czołowe miejsce w raportach Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Brytyjczycy nawet w późniejszym czasie nie ujawnili jego danych, nazywali go „polskim urzędnikiem”. Relacja polskiego emisariusza była przerażająca:

„Getto. 23. Informator potwierdził wiadomości, że Niemcy użyli wojska, czołgów i artylerii do likwidacji getta w Warszawie. Informator pokazywał fotografie budynków zniszczonych przez Niemców w czasie tej bitwy.

24. Około 40 tys. Żydów zostało zabitych w tym czasie i tylko niewielu przeżyło, chowając się w piwnicach i kanałach etc.

25. Pojmani Żydzi, którym udało się przeżyć, są zabierani do „Transferstelle” przy Żelaznej 109(?), gdzie są poddawani torturom w celu wydobycia od nich wiadomości o skrytkach, a następnie zabijani.

26. Środek getta został zamieniony na koszary mogące pomieścić 10 tys., umieszczono w nich komorę gazową, która obecnie nie jest w użyciu i stoi pusta.

Obozy Koncentracyjne

27. Informator podał następując listę obozów koncentracyjnych w Generalnym Gubernatorstwie:

a/ Bełżec

Treblinka

Sobibór - wszystkie są obozami śmierci, np. miejscami eksterminacji

b/ Majdanek, Oświęcim - największy obóz 50 tys. ludzi

c/ Wilno - 12 tys. ludzi (mężczyźni, kobiety, dzieci) obecnie w likwidacji

d/ Białystok 20 tys. ludzi (mężczyźni, kobiety, dzieci)

e/ Poniatowa koło Lublina

f/ Trawniki w jednym jest 14 tys., a w drugim 8 tys. ludzi. Nie jest pewnym, który jest którym, są one zarezerwowane tylko dla robotników

g/ Lublin (cztery obozy) 500 robotników

h/ Kraśnik 4 tys. robotników

i/ Bodzentyn 1 tys. robotników

j/ Kraków Płaszów 8 tys. robotników (obecnie w likwidacji)

k/ Bochnia 8 tys. robotników (obecnie w likwidacji)

l/ Tarnów 5 tys. zarezerwowany tylko dla krawców produkujących odzież dla wojska

m/ Dąbrowa i Będzin (w Wadowicach) 5 tys. ludzi

28. Poza tym są specjalne obozy:

a/ Częstochowa 1 tys. ludzi zatrudnionych przy produkcji futer

b/ Łódź 35 tys. zwiezionych Żydów

29. Dzieci Żydów zwiezionych do Łodzi są mordowane zastrzykami natychmiast po urodzeniu.

Ludność Żydowska

30. Przed wojną żyło w Polsce około 3.5 miliona Żydów. Według obliczeń Informatora 1 VIII 1943 roku w całej Polsce mogło znajdować się około 200 tys. Żydów, w tym 10 tys. ukrywających się w Warszawie.

31. Poza tymi ocaleńcami znajdowali się jeszcze tzw. ukryci Żydzi i uchodzący za Polaków, z których przebywało około w Warszawie 15 tys., w południowej Polsce 25 tys., w reszcie Polski 90 tys. Razem 130 tys.” (Dosłowny cytat z raportu Nowaka - Jeziorańskiego).

Jan Nowak Jeziorański zaznaczył, że około 3.3 mln Żydów polskich zostało wymordowanych przez Niemców od wybuchu wojny do 1 VIII 1943 roku. Brytyjczycy usunęli z jego relacji wszystkie akapity dotyczące Zagłady Żydów, takie „raporty” otrzymywał np. Churchill. Amerykański wywiad ściśle współpracujący z Anglikami również ignorował doniesienia o masowej eksterminacji Żydów. Dla zachodnich aliantów liczyły się tylko dane militarne i gospodarcze.

W tym kontekście dzisiaj szef FBI, James B. Comey oskarża Polaków o udział w Holokauście. Jest to skandaliczna postawa i odwracanie historycznego „kota ogonem”. Czyżby komuś było wstyd za zaniechania jego kraju? Kolejny raz jesteśmy świadkami cynizmu zachodu wobec sprawy Zagłady Żydów i odsuwania grzechów na bok.

Dziś obchodzimy 72. rocznicę bohaterskiego zrywu bojowników żydowskich z Getta w Warszawie. Polskie podziemie udzielało im możliwego wsparcia w postaci pistoletów, granatów etc. W warunkach bezlitosnej okupacji niemieckiej, możliwość wsparcia była silnie ograniczona. Alianci zaś dysponowali wielkimi armiami, środkami finansowymi, rozpoznaniem etc i nie zrobili nic.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz