Sejm: Dzień Zwycięstwa 8 nie 9 maja


Sejm RP przyjął dziś ustawę o przeniesieniu na 8 maja Dnia Zwycięstwa, obchodzonego dotąd, jak w dużej części byłego bloku wschodniego, 9 maja według czasu moskiewskiego.

Ustawa ustanawiająca 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami” została poparta przez 396 posłów. 5 parlamentarzystów było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu, a 45 nie głosowało lub było nieobecnych.

Jednocześnie zniesione zostało ustanowione w 1945 roku obchodzone do tej pory dnia 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.

Rozbieżności w dacie końca II wojny światowej w Europie Zachodniej i Wschodniej wynikają z faktu, iż bezwarunkowa kapitulacja Wehrmachtu przed przedstawicielami ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii i Francji została podpisana wieczorem 8 maja 1945 roku według czasu berlińskiego, gdy według czasu moskiewskiego było już po północy 9 maja.

Po przyjęciu przez Sejm RP wspomnianej ustawy, swoje ubolewanie wyraziło rosyjskie MSZ. Jego przedstawiciel, Aleksander Łukaszewicz, oświadczył, iż „Moskwa wyraża żal z powodu podejmowanych przez polski Sejm prób przeniesienia świętowania Dnia Zwycięstwa z 9 na 8 maja oraz prób rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w II wojnie światowej”.

Decyzją polskiego parlamentu jeszcze w tym roku rocznica zakończenia wojny obchodzona będzie 8 maja, gdyż - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy - „nie ma powodu, aby w Polsce przyjmować obowiązującą w ZSRR wykładnię zakończenia wojny, należy pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie niepochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. miro pisze:

    O jakim mówimy zwycięstwie? Polska poniosła ogomne straty, straciła połowę dawnego terytorium (w sumie zmniejszyła się o 20 proc.) i co najważniejsze straciła suwerenność.

  2. Piotrek pisze:

    Dzień Zwycięstwa - dla mnie okrutnym kosztem ale jednak. A że 8 nie 9 maj - kwestia jaki czas uznajemy berliński czy moskiewski.

Zostaw własny komentarz