Noc Muzeów w Poznaniu 2015 [program] |
W Poznaniu blisko 40 instytucji kulturalnych przygotowało program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.
Dołącz do wydarzenia także na Facebooku. Na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29
Wystawa pt. „Na krańce świata. Podróże i podróżnicy” - Sala Posiedzeń PTPN, g. 17.00-24.00
Ekspozycja cennych druków XVI - XIX w. zawierających piękne ilustracje drzeworytowe, miedzioryty i litografie o tematyce geograficznej i podróżniczej, a także rękopisów i ekslibrisów. Ponadto prezentacja dawnych atlasów (Abrahama Orteliusza, Jana Baptysty Homanna i Emmanuela de Las Cases), map egzotycznych zakątków świata, przewodników (w tym słynnych Elzewirów zawierających opisy wszystkich niemal krajów Europy) oraz dawnej literatury podróżniczej (m.in. Jamesa Cooka, Giovanniego Benaglia, Maurycego Beniowskiego i Jana Potockiego). Co godzinę zwiedzających oprowadzą po wystawie prelegenci.
Wystawa fotograficzna pt. „Labirynt sycylijski”, autor Paweł Kamza, g. 17.00-24.00
Gra fotograficzna, stworzona z Listów z Sycylii Zygmunta Kraińskiego do Delfiny Potockiej zderzonych z współczesnymi zdjęciami wyspy. Widzowie, aby poznać zawiłe związki emocjonalno intelektualne bohaterów wystawy zaproszeni są do odwiedzenia trzech przestrzeni budynku PTPN - Sali Posiedzeń (od 18 maja Biblioteki), księgarni PWN (od 18 maja) oraz kawiarni „U Przyjaciół”. Wystawa czynna do 29 maja.
g. 18 - specjalne zwiedzanie obu wystaw dla osób niewidomych i niedowidzących
g. 19 - spotkanie z profesorem Jerzym Fiećką (UAM) o podróżach literackich
Teatr „U Przyjaciół” - spektakl „Pociąg do literatury” (literacka podróż magiczna) wystawiany na malowniczym dziedzińcu PTPN. Odwiedzamy stacje: m.in. Drohobycz, Zakopane, Dublin, Praga. Spotkamy na nich bohaterów twórczości Schulza, Witkacego, Joyce’a i Kafki. Odjazd o g. 20.00.
Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego
ul. Marcinkowskiego 23/24
czynne do godz. 23:00
Wystawa Skarby drukarstwa i introligatorstwa ze zbiorów Biblioteki Katedralnej
w Gnieźnie
g. 18.00 wykład popularyzatorski: mgr Radosław Franczak: Oprawy z przełomu XVI i XVII w. w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.
Centrum Kultury „ Zamek” - Noc Muzeów
ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wystawa „Konkurs World Press Photo”
Sala Wystaw CK Zamek, g. 13.00 - 01.00
Wystawa biletowana, bilety: 6 zł.
Wystawa malarstwa Eugeniusza Gerlacha „Muzyczne Inspiracje”
Autor swoje obrazy buduje płasko kładzionymi płaszczyznami kolorystycznymi, które ogranicza grubym, czarnym konturem. Kontur ten odgrywa w jego kompozycjach istotną rolę, decyduje o równowadze form, a jego rysunek nadaje rytmiczną, dynamiczną i wibrującą wymowę obrazom inspirowanym muzyką.
Galeria Profil, g. 13.00 - 01.00
Wstęp wolny
Wystawa „Ja/ty/on/ona/oni”
Artyści: Bogna Burska (PL), Christina Dimitriadis (GR), Marina Faust (AT), Mathilde ter Heijne (NL), Michal Pashtan (ISR), Salvatore Viviano (IT))
Temat wystawy dotyczy współczesnych (społecznych/tożsamościowych) problemów re/prezentacji fotograficznej.
Galeria PF, g. 13 - 01
Wstęp wolny
ZAMEK REPORTERÓW - spotkanie z Wojciechem Jagielskim.
Prowadzenie: Marcin Jaworski
Wojciech Jagielski (1960) - reporter, wieloletni dziennikarz i korespondent „Gazety Wyborczej”, obecnie w Polskiej Agencji Prasowej. Autor książek o Kaukazie („Dobre miejsce do umierania”, 1994), Afganistanie („Modlitwa o deszcz”, I wyd. 2002), Czeczenii („Wieże z kamienia”, I wyd. 2004), Ugandzie („Nocni wędrowcy”, 2009) i Republice Południowej Afryki („Wypalanie traw”, 2012). Jego najnowsza książka to: „Trębacz z Tembisy” (2013).
Sala Wielka, g. 17
Wstęp wolny,
Film „Poznań na celuloidzie”
Film dokumentalny zmontowany z unikalnych przedwojennych kroniki filmowych z Poznania pokazuje codzienne życie miasta w latach 20. I 30. XX stulecia.
Nowe Kino Pałacowe, g. 19, 19.30, 20, 20.30, 21, 21.30, 22, 22.30, 23.00,
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK
Strefa zabawy warsztaty dla dzieci od 3 do 5 lat
Warsztaty „Zaczarowana studnia”
Podczas spotkania ze skrzynią Kamishibai dzieci wyruszą w orientalną podróż. Poznamy piękną Szeherezadę i jedną z jej baśni tysiąca i jednej nocy „Zaczarowana studnia”. Na pamiątkę po dalekiej podróży pozostanie własnoręcznie wykonany perski dywan. A może uda nam się wyczarować latający dywan? Dzieciom mogą towarzyszyć rodzice.
Prowadzenie: Anna Konieczna
Bawialnia, g.17-17.45,
Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja
Warsztaty malarskie „Uprawa malarstwa...” dla dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat
Prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik
Nowa pracownia plastyczna 248, g.17-18.30
Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja
„Mali fotoreporterzy w wielkim Zamku” - warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 10-15 lat
(Grupa do 10 osób)
Na warsztatach zastanowimy się czym jest reportaż i kim jest fotoreporter?
Prowadzenie: Kamila Kobierzyńska
Start: sala 8/Pracownia Fotografii, g. 16.15, warsztaty potrwają do 19.15
Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja
Warsztaty z linorytu „T-SHIRT PRINTING” dla dzieci i rodziców
Podczas warsztatu dzieci wspólnie z rodzicami przygotują linorytowe formy stempli graficznych, które nadrukują na koszulki. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie białych (lub innych jasnych) koszulek lub toreb, pozostałe materiały zapewniamy.
Nowa pracownia plastyczna 248, g. 19- 20.30
Bezpłatne wejściówki do odbiory w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja
Zwiedzanie zamku cesarskiego ZAMEK MÓWI
W tym roku w Noc Muzeów ZAMEK będzie można zwiedzić w wybranych przez siebie godzinach, bez konieczności czekania na przewodnika lub odwiedzania przestrzeni w ustalony sposób. W wybranych, najciekawszych miejscach Zamku ustawione zostaną monitory, z których przewodnicy w wirtualny sposób opowiedzą wszystko to, co usłyszeć można w trakcie normalnego zwiedzania. Nagrania udostępnione będą od godziny 17do 24, a każde nagranie będzie powtórzone co około 5 minut, tak by każdy chętny mógł usłyszeć historię zamku.
Wstęp wolny
Noc Muzeów na Św. Marcinie
W Noc Muzeów ulica Święty Marcin odkryje przed nami swoje mało znane zakątki. Podczas spacerów z przewodnikiem poznać będzie można historię ulicy, usłyszeć o związanych z nią osobach i wydarzeniach. Zwiedzać będzie można także wnętrza budynków, od Zamku Cesarskiego, przez Collegium Historicum, kamienice mieszkalne aż po Kościół Świętego Marcina. Wyjątkową atmosferę muzealnej nocy podkreśli muzyka. Wykonywane na żywo fragmenty opery Straszny Dwór usłyszeć będzie można w różnych miejscach wieczornej wędrówki przez ulicę.
Wstęp wolny!
Centrum Turystyki Kulturowej Trakt
Nieodpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania oraz wystawy czasowej Kardynał nieznany.
g. 17.00-1.00.
Zwiedzanie Ekspozycji Głównej:
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2015.
Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia, nie ma możliwość wcześniejszej rezerwacji wejściówki.
Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej.
W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji zostanie otwarte od strony ul. Gdańskiej. Z kolei wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Tumską, w stronę Ostrowa Tumskiego.
Zwiedzanie Śluzy Tumskiej i wystawy czasowej Kardynał nieznany:
Od strony Ostrowa Tumskiego zostanie udostępniona Śluza Tumska. Z przyczyn organizacyjnych przejście kładką w stronę budynku głównego zostanie wstrzymane.
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2015 będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Tumskiej (fragmentu XIX - wiecznej pruskiej fortyfikacji), wstęp na prezentowaną tam wystawę czasową Kardynał nieznany będzie bezpłatny i nie będzie wymagał wejściówki.
Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby
Aleje Marcinkowskiego 9
WYSTAWA
Nocny Poznań w blasku neonów
g. 17.00- 01.00
Na wystawie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów, przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach 80. XX wieku. Poza fotografiami, pokazane zostaną także projekty. Ekspozycję wzbogaci prezentacja kilku poznańskich neonów, które wyremontowane, znów będą świecić.
Kuratorka: dr Magdalena Mrugalska - Banaszak
Aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński
Bunt - ekspresjonizm - transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. S. Karola Kubickiego (19 kwietnia - 31 maja 2015)
g. 17.00-01.00
Wystawa zaprezentuje blisko 100 prac - rysunków i grafik - autorstwa członków Buntu (J. Hulewicza, M. i S. Kubickich, J. Panieńskiego, W. Skotarka, S. Szmaja, J. J. Wronieckiego) z lat 1916-1924. Będzie to pierwsza odsłona serii wystaw, kolejne prezentowane będą w Bydgoszczy, Dreźnie i Wrocławiu. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest wspaniały dar przekazany przez prof. S. K. Kubickiego syna małżeństwa artystów Margarete i Stanisława Kubickich.
Kuratorka: dr Lidia Głuchowska, Agnieszka Salamon-Radecka (MNP)
SPOTKANIA na wystawie „BUNT...”
g. 18.30
Oprowadzanie kuratorskie
dr Lidia Głuchowska
g. 20.00, 22.30
Oprowadzanie kuratorskie
Agnieszka Salamon-Radecka
„Bunt” i ekspresjonizmy europejskie w sztukach plastycznych
g. 21.30
Wykład
Joanna Bryl
SPOTKANIE/WYKŁAD
Teraz albo nigdy, Spotkanie z numizmatami
g. 17.00 - 01.00
Prezentacja dotąd niepokazywanych, bardzo ciekawych obiektów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego m.in. starodruków numizmatycznych oraz wybranych numizmatów w nich zilustrowanych lub opisanych.
Agnieszka Murawska, Witold Garbaczewski,
Nowo odkryty rysunek Camille’a Pissarro
g. 17.15, 19.00, 21.00
W Gabinecie Rycin MNP od 1956 r. znajduje się ciekawy rysunek wykonany kolorowymi kredkami przedstawiający młodą kobietę przy pracy. Przez wiele lat uchodził za dzieło J-F Milleta. Według najnowszych badań jest to jednak dzieło innego wielkiego francuskiego malarza, Camille’a Pissarro. Ten jeden z czołowych impresjonistów wykonał liczne dzieła ukazujące życie na wsi. Rysunek ten jest kolejnym dziełem francuskiego impresjonisty, obok obrazu Claude’a Monet, w poznańskim Muzeum Narodowym.
dr Paweł Ignaczak
Tajemnice egipskich sarkofagów
g. 22.00
Dla starożytnych Egipcjan śmierć oznaczała oddzielenie się elementów duchowych - ba i ka - od ciała. Jednak duch człowieka po śmierci nadal żył w łączności z ciałem i w zależności od niego. W ten sposób sarkofagi egipskie stały się nie tylko miejscem spoczynku ciała ale również mieszkaniem dla ducha i wypełnione były magicznymi znakami i formułami, które zapewniały dalsze szczęśliwe życie zmarłemu. Te wszystkie rytuały, mumie zwierząt i sarkofag z Iret-Hor-iru zostaną zaprezentowane słuchaczom podczas prezentacji Tajemnice egipskich sarkofagów.
dr Inga Głuszek
Tajemnice Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII wieku
g. 20.00
Znajdujące się w zbiorach Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. obrazy i rzeźby niejednokrotnie trafiły do muzeum w bardzo tajemniczych okolicznościach... Dlaczego niektóre z eksponowanych zabytków, mimo, że stworzone były na potrzeby religijnego kultu, zostały wyrwane z pierwotnego kontekstu miejsca i stanowią dziś muzealia? Dodatkową atrakcją spotkania będą smoki, dotąd dzieła magazynowe, które właśnie wyszły na muzealną scenę po konserwacji.
Adriana Podmostko-Kłos
Ołtarz z Dzikowic - historia pewnego odkrycia
g. 17.30
Spotkanie przy obrazie.
Paulina Broniewska
Odyseusz i syreny - czyli o magicznej potędze muzyki w starożytnej Grecji
g. 21.00
Punktem wyjścia będzie obraz Friedricha Prellera Odyseusz i syreny. W trakcie spotkania zostanie wyjaśnione, dlaczego starożytni Grecy wierzyli, że muzyka może mieć władzę nad człowiekiem, dlaczego może uzdrowić, ale i zabić, dlaczego może uciszyć burzę na morzu i sprawić, że drzewa zatańczą, a dzikie bestie staną się łagodne niczym baranki.
dr Marcin Broniewski
Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki - spotkania przy obiektach
g. 18.30 - 20.30, 20.30 - 22.30
O dziełach sztuki znajdujących się w Muzeum opowiedzą członkowie Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wykorzystując warsztat historyka sztuki studenci spróbują przybliżyć zwiedzającym wizualne aspekty obrazów oraz dokonać ich analizy. Widzowie dowiedzą m.in.: jaki przekaz niosą obrazy, kim były przedstawione na nich postaci i jakie role przypisał im artysta, jakie są cechy charakterystyczne danego stylu, jaką rolę dziełu sztuki przypisywano w okresie jego powstania oraz jak czytać sztukę niefiguratywną. Studenci przybliżą również sylwetki artystów oraz cechy charakterystyczne ich twórczości.
Obrazy baśni - książki z kolekcji Galerii Plakatu i Designu
g. 19.00
Baśnie, fantastyczne historie wypełnione niezwykłymi bohaterami i nierzadko magią, towarzyszą człowiekowi od zawsze. Tym razem zapraszamy dorosłych na spotkanie z ilustracjami stworzonymi z myślą o znanych na całym świecie baśniach takich autorów, jak bracia Grimm czy Hans Christian Andersen, nie zabraknie także baśni polskich. Przyjrzymy się temu, w jaki sposób wyobraźnia artysty interpretuje słowo w zależności od czasu oraz miejsca, w którym tworzył. Poszukamy różnic i podobieństw w myśleniu obrazem.
Barbara Górecka
Papierowe skarby w archiwum grafika
g. 20.30
Roman Cieślewicz (1930-1996), polski grafik i plakacista, który od 1963 roku żył i pracował w Paryżu nie tracąc jednocześnie kontaktów z krajem pozostawił po sobie ogromne archiwum. Jest ono przechowywane w specjalistycznym centrum IMEC (Institut Mémoires de l’édition contemporaine), które udostępniło materiał do badań na miejscu. W jego skład wchodzą zbierane przez grafika osobiście materiały i dokumenty z całego okresu życia. Największą część stanowią źródła ikonograficzne bezpośrednio związane z jego pracami tworzonymi w technice kolażu i fotomontażu. Zaglądając do archiwum poznajemy tajniki warsztatu grafika pracującego w epoce przedkomputerowej.
Anna Grabowska -Konwent
OPROWADZANIE
Jak się stać przyjacielem muzeum? Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego
g. 17.30
Oprowadzania po ekspozycjach stałych muzeum. Oprowadza Wrócisława Bergandy (prezes) oraz członkowie Towarzystwa.
WARSZTAT
Spotkanie z baśniami
g. 17.30 - 18.30
Zapraszamy rodziców oraz dzieci (lat 6+) na spotkanie z polskimi podaniami z ilustracją muzyczną.
Baśnie polskie z książki „Cudowna Studzienka” wyd. Media Rodzina opowie grupa opowiadaczy Baśnie Właśnie.
Liczba miejsc ograniczona, wymagane wcześniejsze zapisy (e-mail: mayer@mnp.art.pl).
Warunkiem udziału jest otrzymanie mailowego potwierdzenia.
Sabina Mayer, Barbara Górecka
Muzeum Historii Miasta Poznania
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
PREZENTACJA
Poznań jakiego nie znasz
g. 17.00 - 01.00
Tym, co nadal w sposób szczególny przyciąga uwagę i interesuje poznaniaków jest wygląd miasta w przeszłości. Aktualnie portale społecznościowe tworzone głównie przez pasjonatów pełne są widoków miasta, pocztówek, zdjęć, pojawiają się przy tym często pytania, gdzie, kiedy i przez kogo dana fotografia została wykonana. Odzew na tego typu posty jest zawsze bardzo duży, zdjęcia cieszą się ogromną popularnością. Nierzadko pocztówki powtarzają się na rozmaitych stronach, powielane są te same wizerunki, propaguje się i rozpowszechnia widoki miasta sprzed lat. W ramach Nocy Muzeów zostanie pokazana prezentacja multimedialna złożona z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta, które są mało znane szerszemu gronu odbiorców. Część zdjęć zestawiona będzie z aktualnym wyglądem danego miejsca.
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Stary Rynek 45/47
MUZYKA
Hejnał na rozpoczęcie
g. 17.00
Buisine - kopia średniowiecznej trąby autorstwa R. Webera
Patryk Frankowski
Klemisch Consort - Muzyka epoki renesansu. Koncert
g. 21.00
WYKŁAD
Pionierzy muzyki dawnej - Rainer Weber i Kazimierz Piwkowski
g. 17.45
Wykład
dr hab. Alina Mądry, Patryk Frankowski
Średniowieczne i renesansowe korzenie fortepianu
g. 18.30
Wykład
Maciej Szarafiński
Rainer Weber - człowiek renesansu
g. 19.15, 22.45
Wykład
dr hab. Alina Mądry, Patryk Frankowski, Piotr Cieślak, Mirosław Baran
Rekonstrukcja a kontynuacja tradycji - budownictwo dud historycznych i tradycyjnych (R. Weber - Niemcy, P. Cip - Czechy lub J. Dufek, Słowacja i A. Mendlewski - Polska)
g. 20.00
Z udziałem Kapeli R. Jędraszaka. Wykład z prezentacją muzyczną na żywo
Janusz Jaskulski
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Stary Rynek 9
WYSTAWA
Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich. 95. rocznica wprowadzenia (15.03. - 06.09.2015)
g. 17.00-01.00
Pierwsza monograficzna prezentacja najpopularniejszej i najbardziej charakterystycznej odznaki nadawanej za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Z największej w kraju kolekcji źródeł i materiałów do dziejów Powstania Wielkopolskiego i Wojsk Wielkopolskich 1918-1919, znajdującej się w WMW, wybrano znaczący zbiór odznak, legitymacji, patentów, dokumentów i fotografii oraz przedmiotów o charakterze pamiątkowym.. W drugiej części wystawy zaprezentowana jest kolekcja znaków, umundurowania i oporządzenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Dowbora-Muśnickiego, dziedziczącej tradycje części oddziałów Wojsk Wielkopolskich.
Kurator: Jarosław Łuczak
Spotkanie na wystawie „Odznaka...”
g. 17.00-17.45
Oprowadzanie kuratorskie
Jarosław Łuczak
WYKŁAD/PREZENTACJA
Sto lat temu - trudy wojny
g. 17.00, 19.00, 21.00, 23.00
Prezentacja multimedialna.
Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś
Sto lat temu - rok 1915
g. 20.00, 22.00
Wykład
Alina Sokołowska
KONKURS
Wytęż wzrok i odszukaj detale. Konkurs
g. 17.45 - 23.00
Po zakończeniu konkursu losowanie nagród (godz. 23.00).
Wytęż wzrok i odszukaj detale. Konkurs dla dzieci
g. 18.00
INNE
Punkt informacyjny z okolicznościowym stemplem
g. 17.00 - 01.00
Zostań celowniczym, pokaz wojskowego sprzętu optycznego
g. 17.00 - 01.00
Możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia.
Tajemnice munduru wojskowego. Pokazy z udziałem Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii „Wiarus”
g. 18.00 - 22.00
Muzeum Etnograficzne
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)
WARSZTAT
Mistrz - uczeń,
g. 17:00 - 23:00
Prezentacja wielkopolskiej twórczości ludowej. Pokazy, warsztaty dla publiczności.
W afrykańskim klimacie.
g. 17.00 - 22.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci.
KONKURS
Odkryte na nowo
g. 17.00 - 22.00
Muzealna zabawa konkursowa
MUZYKA
Muzyczne rytmy
g. 17.30 - 19.00
Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów, uczestników XIV Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.
INNE
Sari, poncho, parandża,...
g. 17:00 - 23:00
Stroje z różnych zakątków świata. Możliwość zrobienia zdjęcia w wybranym stroju.
Szalony kapelusznik
g. 17.00 - 23.00
Nakrycia głowy z różnych stron świata. Możliwość przymierzenia i zrobienia zdjęcia.
Muzeum Archeologiczne
Pałac Górków, ul. Wodna 27
Noc z detektywami.
Termin detektyw pochodzi od dętego oznaczającego odkrywać, wykrywać, wyjaśniać. Bardzo często praca naukowca przypomina to czym zajmuje się detektyw, docieka on prawdy, znajduje odpowiedzi na pytania, szuka powiązań między zjawiskami.
Podczas tegorocznej nocy muzeów zapraszamy wszystkich na spotkanie z detektywami. Tajniki swojej pracy zdradzą zarówno prawdziwi detektywi jak i naukowcy - archeolodzy, antropolodzy, fizycy. Opowiemy o tajemniczych wydarzeniach i niewyjaśnionych zagadkach z przeszłości. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach a także zdobyć sprawność detektywa. Dorosłych zapraszamy na liczne prelekcje i wykłady oraz pokazy filmów.
Zapraszamy również do zwiedzania wystawy czasowej „Domasław - nekropola arystokracji z wczesnej epoki żelaza”. Wystawa prezentować będzie nadzwyczajne rezultaty ratowniczych badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie gm. Kobierzyce. Na wystawie eksponowane będą liczne ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, brązowe przybory toaletowe, uzbrojenie, głównie miecze, groty oraz różnego rodzaju narzędzia, elementy rzędu końskiego i ceramika. Masa znakomitych zabytków umożliwia zaprezentowanie obrazu zamożnego społeczeństwa na Śląsku we wczesnej epoce żelaza.
Muzeum Archidiecezjalne
Ostrów Tumski, ul. Lubrańskiego 1
Główną atrakcją będzie zorganizowana tylko na tę noc wystawa pt. Nitką wyczarowane. Zaprezentujemy kolekcję zabytkowych tkanin z najróżniejszymi haftami, niekiedy przyprawiającymi o zawrót głowy. Zaprezentujemy kolejne etapy powstawania tych cudów, a także sposoby ich ratowania, gdy nieubłagany czas daje im się we znaki.
Wystawie towarzyszyć będą prelekcje
g. 19.oo i 22.oo - Nie szata zdobi człowieka - prawda czy kłamstwo? Rola stroju w życiu człowieka.
g. 20.3o - Hiszpańska chorągiew procesyjna - jej wymowa i wartość.
Ponadto:
g. 18.oo, 20.oo, 21.oo, 23.oo - oprowadzanie po Muzeum pod kątem Naj-ciekawszych lub Naj-dziwniejszych obiektów.
Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego
al. Wielkopolska 11
g. 17.00 - „Na białych i czarnych” - koncert uczniów POSM I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego i warsztaty artystyczne dla dzieci
(przygotowanie i prowadzenie - Marlena Pietrzak-Burandt)
g. 19.00 - recital fortepianowy Aleksandry Zagórskiej z POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza
(w programie utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Liszta, F. Chopina, K. Szymanowskiego, F. Nowowiejskiego) i prelekcja Iwony Fokt o Feliksie Nowowiejski i jego związkach z Polskim Radiem
g. 20.00 i 21.00 - projekcja filmu „Rota - pieśń dumy i chwały” - z okazji 105. rocznicy powstania i prawykonania pieśni
g. 20.30-23.30 - zwiedzanie muzeum z oprowadzaniem
Mieszkanie - Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny
Oddział Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
ul. Gajowa 4/8
g. 17.30-18.30 „Za ścianą zaczarowaną” przedstawienie teatrzyku dziecięcego w oparciu o twórczość K. Iłłakowiczówny, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu.
Scenariusz Ewa Pasiciel.
Reżyseria Ewelina Iglewska-Nowik
Po spektaklu warsztaty dla dzieci.
g. 19.00-20.00 „Muzeum trzy dekady później” - prezentacja Mieszkania-Pracowni po renowacji oraz projekcja filmu „Piętno” w reż. Grażyny Banaszkiewicz
do godz. 1.00 zwiedzanie indywidualne z kustoszem muzeum.
Pracownia - Muzeum J. Kraszewskiego
ul. Wroniecka 14
g. 18.00 otwarcie wystawy Piotra Pandyry Papier, tkanina, obrazy
g. 19.30 prelekcja dr. Michała Larka Sprawa kryminalna J.I. Kraszewskiego - pierwszy polski kryminał?
g. 21.00 koncert muzyki klasycznej Kraszewski i jego muzyka
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Oddział Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
Stary Rynek 84
Wystawa pt. Ilustracje do twórczości Henryka Sienkiewicza.
zaprezentowane zostaną ilustracje ze zbiorów Muzeum: cykl ilustracji Piotra Stachiewicza do Quo vadis, grafiki Kazimierza Szwainowskiego, Wacław Boratyński ilustracje do Krzyżaków, grafiki i rysunki Włodzimierza Łuskina do Potopu, wydruki wielkoformatowe z albumów Kossaka do Trylogii. W gablotach książki, albumy, pocztówki.
Wystawie towarzyszyć będzie projekcja fragmentów adaptacji filmowych utworów Sienkiewicza- wyświetlane zarówno w holu jak i z rzutnika na sali wystaw czasowych.
Imprezy towarzyszące
Dwa spotkania z wnukiem pisarza Juliuszem Sienkiewiczem o godz. 18:00 i 20:00
W czasie spotkania fragmenty z listów Sienkiewicza przeczyta Mieczysław Hryniewicz. Występ muzyczny studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Prezentacja makiety Kamieniec Podolski z komentarzem Piotra i Jacka Lewandowskich - autorów makiety.
Muzeum Uzbrojenia
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu
Al. Armii Poznań, Park Cytadela
g. 16.00-24.00
Hasłem przewodnim będzie „Lend-Lease”. Będzie można zobaczyć pokazy dynamiczne: działa samobieżnego SU-57, transportera opancerzonego M3 Scout Car, wyrzutni rakietowej BM-13 Katiusza, oraz samochodów ciężarowych ZIS-5/12 i Dodge WC 52. Dodatkowo zostaną udostępnione wnętrza: czołgu średniego T-34/85, działa samobieżnego ISU-122 a także transporterów opancerzonych MTLB, SKOT i PTSM.
Muzeum Unitry - Zespół Szkół Łączności
ul. Przełajowa 4
g. 17.00-20.00 prezentacja sprzętów audio Zrzeszenia Unitra
g. 20.00-23.00 panel dyskusyjny o firmach z Zrzeszenia Unitry
g. 23.00-01.00 „Światło - Dzwięk” czyli muzyka z czarnych krążków z efektami iluminofonii
Muzeum Bambrów
ul. Mostowa 7 , Poznań
g. 18.00 występ zespołu muzycznego
g. 17.00 - 20.00 - prezentacja strojów Bamberskich
g. 20.00 - 24.00- możliwość zwiedzania muzeum z oprowadzaniem (o pełnych godzinach)
- wystawa historycznych rowerów pt. „Jeżeli dziadkowie mogli rowerem, to ty też....”
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań
zajezdnia tramwajowa przy ul. Głogowskiej 131/133
Specjalna linia tramwajowa M
Na trasę wyjadą dwa zabytkowe wagony: 102N-1 (1969 r.) oraz 102Na-71 (1973 r.)
Trasa i rozkład jazdy: patrz mapka
Możliwość zwiedzania zajezdni Madalińskiego jako jednodniowego Muzeum Komunikacji.
Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski nadal nie ma stałej lokalizacji. Kolekcja zabytkowych pojazdów powiększa się, a namiastkę zbiorów, około 50 pojazdów zostanie zaprezentowana podczas Nocy Muzeów na parkingu Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Kościuszki od godz. 17.00 do 1.00. Zobaczyć będzie można dostojne limuzyny, samochody sportowe i terenowe - najstarsze z okresu międzywojennego.
Pracownia Muzeum Ziemi
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu (ul. Dzięgielowa) Kampus Morasko
tradycyjnie: zwiedzanie Pracowni w tym szczególnie kolekcji agatów i meteorytów z największym okazem Meteorytu Morasko
novum: 18:00-21:00 warsztaty - Skamieniałości Poznania i okolic -
Zobacz i naucz się rozpoznawać skamieniałości, które można znaleźć na terenie Wielkopolski, a także... w ścianach i posadzkach poznańskich zabytków (możliwość rozpoznawanie skamieniałości przyniesionych przez uczestników warsztatów).
dodatkowo:18:00-23:00 - gry geologiczne - gry, dzięki którym poznasz historię Ziemi, skamieniałości, procesy geologiczne
zapisy: muzeumziemi.amu.edu.pl
Genius loci Ostrów Tumski
Wystawy stałe: Ekspozycja wałów grodu poznańskiego z X w. i renesansowych murów okalających wyspę tumską
Wystawa czasowa:
Kraina grodów, kurator: Anna Połuboczek
Specjalnie na Noc Muzeów wystawa czasowa zostanie wzbogacona o ekspozycję posterową projektu Terra Incognita.
13.00 - 14.30 warsztaty dla dzieci. Kraina grodów - wyprawa tropem mieszkańców. Dzieci dowiedzą się co odkryli archeolodzy w każdym z godów prezentowanych na wystawie czasowej i do kogo należały tysiącletnie przedmioty.
17.00 - 1.00 bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej Rezerwatu oraz wystawy czasowej Kraina grodów
19.00-24.00 Obóz wojów - pokazy strojów średniowiecznych grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora
21.00 -1.00 plenerowa prezentacja multimedialna: Czego z ziemi nie widać, czyli archeologia lotnicza w poszukiwaniu grodzisk wczesnośredniowiecznych.
21:00 pokaz specjalny grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora (inscenizacja plenerowa)
Instytut Pamięci Narodowej
ul. Rolna 45a
Hasło przewodnie „Kobieta w PRL-u”
dojazd do siedziby IPN „Ogórkiem z korniszonkiem”, kursy spod Muzeum Narodowego o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, darmowe bilety w CIM Ratajczaka 44
ekspozycja wystawy zewnętrznej Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” 1929 - 2010
ekspozycja wystawy wewnętrznej Kobiety internowane. Gołdap 1982
ekspozycja wystawy o udziale Stanisławy Sobańskiej, Heleny Przybyłek, Marii Kapturskiej (określanych popularnie mianem tramwajarek) w Poznańskim Czerwcu
rekonstrukcja celi aresztu śledczego wraz ze zdjęciami sygnalitycznymi kobiet więźniarek z Wielkopolski
„ Inspiracje modą PRL-u. NOWE POKOLENIE” - wystawa prac studentów Pracowni Ubioru Unikatowego w Katedrze Ubioru na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prezentowane prace studentów są rezultatem programu /Idea-Proces-Realizacja/ w ramach projektu /„Laboratorium Kreatywnego Ubioru”/ Ideą wystawy jest współczesna interpretacja ubioru w oparciu o kontekst historyczny. Opieka artystyczna: dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof.ndzw.UAP , mgr Elżbieta Cios asystent.
Turniej planszówki „Reglamentacja. Gra na kartki” - nowej gry IPN autorstwa twórcy kultowej „Kolejki”
pokazy filmów dokumentalnych o kobietach w PRL-u
prezentacja materiałów archiwalnych dokumentujących represje wobec kobiet w okresie PRL-u
zwiedzanie archiwum IPN
sprzedaż publikacji i gier wydanych przez IPN
wata cukrowa i oranżada z saturatora
Muzułmańskie Centrum Kulturalno Oświatowe
ul. Biedrzyckiego 13
17.00-17.15 powitanie gości przez imama i oglądanie sali modlitewnej.
17.15-18.00 rozmowy z mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP.
18.00-18.30 zwiedzanie ekspozycji sztuki muzułmańskiej o różnorodnych motywach z wielu zakątków świata islamskiego wraz z przewodnikiem.
18.30-19.00 oprowadzenie po wystawie:„Podróż nocna proroka Muhammada i jego wniebowstąpienie”.
19.00-20.00 pokaz tradycyjnego tańca palestyńskiego „ dabke ”w regionalnych strojach.
19.00-20.00 pokazowa lekcja języka arabskiego.
20.00-21.00 warsztat z kaligrafii arabskiej.
20.00-21.00 historia hidżabu połączona z warsztatem wiązania chust na różne sposoby.
21.00-22.00 sławna egipska piosenkarka Umm Kalthum, mity krążące o jej popularności i jej najbardziej znane utwory.
21.00-22.00 pokazowa lekcja języka arabskiego.
22.00-23.00 spotkanie z poezją arabską rodem z Andaluzji, recytacja wierszy z oprawą muzyczną.
22.0-23.00 warsztat z kaligrafii arabskiej.
23.00-0.00 pokaz tradycyjnego tańca palestyńskiego „ dabke ”w regionalnych strojach.
00.00-1.00 rozmowy z mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP.
W godzinach 18.00-23.00 będzie czynny kącik do zrobienia sobie tatuażu henną na dłoniach, kącik gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim na ozdobnym papierze swoje imię, stoisko z książkami o tematyce islamskiej i kulturze muzułmańskiej, w namiocie na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą marokańską, daktylami; będzie można spróbować typowych dań kuchni muzułmańskiej.
Szczegółowy program dostępny tutaj.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.