We Włoszech powstało... Muzeum Kupy [zdjęcia]


Sale muzealne, w których eksponatami są odchody - tego jeszcze nie było, acz już niebawem stanie się to prawdą. Takie muzeum bowiem powstaje w miejscowości Castelbosco, 70 km na południe od Mediolanu, a po włosku nazywać się będzie, jakże melodyjnie „Museo della Merda”.

19B8326-1024x683

Włoskie Muzeum Kupy / fot. museodellamerda.org/the-museum/scarabeo/

Oficjalni rzecznicy muzeum zapewniają, że nie jest to, wbrew pozorom, żart. Kloaczny humor ponadto ma być tylko jedną z atrakcji. Muzeum stawia sobie bowiem ambitny cel ukazania, jak na przestrzeni czasów ekskrementy ludzkie i zwierzęce były traktowane i postrzegane w kulturze i technologii. Kupa zostanie prześledzona jako materiał budowlany, materiał recyklingowy, ale też oczywiście jako dręczące zanieczyszczenie dla średniowiecznych i nowożytnych mieszczan.

Pośród zbiorów i tematów muzeum znalazły się też te mówiące o znaczeniu odchodów w świecie zwierząt, jak też i o budowie kanałów i ścieków na przestrzeni wieków. Niewątpliwie rację należy przyznać stwierdzeniu, pochodzącemu ze strony internetowej muzeum, że „niewiele zjawisk ma tak bogatą materialną i konceptualną złożoność jak historia kulturalna ekskrementów”.

Na pomysł stworzenia Muzeum Kupy wpadł Gianantonio Locatelli, właściciel farmy, którego zwierzęta dziennie produkują około 100 tys. kilogramów odchodów, które są następnie najczęściej wykorzystywane przy wytwarzaniu nawozów.

Od maja Muzeum Kupy jest już otwarte, aczkolwiek odwiedzać można je jedynie po wcześniejszym zaanonsowaniu. Twórcy muzeum zapraszają na stronę internetową: http://www.museodellamerda.org/.

Zdjęcia:

Skarabeusz, owad wykorzystujący odchody innych zwierząt, jeden z eksponatów Muzeum, http://www.museodellamerda.org/the-museum/scarabeo/

Skarabeusz, owad wykorzystujący odchody innych zwierząt, jeden z eksponatów Muzeum / fot. museodellamerda.org/the-museum/scarabeo/

asdafd

Włoskie Muzeum Kupy / fot. museodellamerda.org/the-museum/scarabeo/

IMG_0005-550x367

Włoskie Muzeum Kupy / fot. museodellamerda.org/the-museum/scarabeo/

Źródło: Museum of Poop Opens in Italy; Museo Della Merde

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Jarko pisze:

    Gówniane to muzeum! 😀

  2. Marko pisze:

    Można się śmiać ale jakby to dobrze ogarnęli to byłoby to na pewno ciekawe muzeum. Mogliby pójść w stronę historii kanalizacji, oczyszczalni ścieków, mody sedesowej etc.

  3. Henryk pisze:

    🏊‍♀️mmmmmmmmmmm,🐊🍇🍇🐘🎧🦒🦒🐫🥝🏄‍♀️🍋😘🐸🍇🏄‍♀️😙😚🏊‍♂️

Zostaw własny komentarz