Kopia sztandaru z Reichstagu w kosmosie!


28 kwietnia 2015 roku kosmonauci z kopią sztandaru radzieckiego zawieszonego 2 maja 1945 roku na ruinach Reichstagu wylecieli na orbitę. Jednym z nich jest Władimir Szatałow, który jako dziecko pomagał żołnierzom radzieckim podczas drugiej wojny światowej.

Sztandar Zwycięstwa

Sztandar Zwycięstwa

Kosmonauci - Władimir Szatałow i Aleksiej Leonow - udadzą się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statkiem „Progress M - 27M”. Poza sztandarem zabiorą ponad 2, 5 tony rzeczy potrzebnych do funkcjonowania
w przestrzeni kosmicznej.

Władimir Szatałow miał 13 lat, gdy zaczęła się wojna niemiecko - radziecka. Z związku z tym, że był niepełnoletni, nie mógł brać bezpośredniego udziału w walkach. Takich jak on kierowano do pomocy żołnierzom, którzy budowali umocnienia (on robił to w okolicach Leningradu). Później znajdował się w grupie ochraniającej pociągi. Po wojnie ukończył szkołę lotniczą i został kosmonautą.

Pierwsza flaga radziecka zawisła na Reichstagu już 30 kwietnia 1945 roku o godzinie 22:40. Po paru godzinach została usunięta przez żołnierzy niemieckich, którzy na parę godzin opanowali budynek. Drugi raz radziecką flagę zatknięto na Reichstagu 2 maja 1945 roku (tylko to wydarzenie przeszło do historii). Żołnierzem, który założył sztandar 30 kwietnia, był Michaił Minin; natomiast 2 maja zrobili to Michaił Jegorow i Meliton Kantaria. Oba wydarzenia sfotografował Jewgienij Chałdej. Flagę, zatkniętą przez Michaiła Jegorowa i Melitona Kantarię, niesiono na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie (20 czerwiec 1945 rok), a obecnie znajduje się ona w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie.

Źródło: N. Vedenejeva, Kopiyu legendarnovo znameni Pobedy otpravil na orbitu „syn polka”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz