II Warszawskie Dni Kawaleryjskie 2015


W dniach 4-10 maja na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbywać będzie się impreza pt. Warszawskie Dni Kawaleryjskie – Święto Szwoleżerów. Jest to niecodzienna okazja dla mieszkańców stolicy i turystów, by poznać dzieje kawalerii II RP i zobaczyć czym jest dzisiejsza kawaleria ochotnicza.

plakat

Dla grup szkolnych

W dniach 4-7 maja w godzinach 9:00 – 15:00 zapraszamy grupy szkolne do zwiedzenia wystaw – tradycyjnych i multimedialnych, obejrzenia pokazów jeździeckich, wzięcia udziału w grze miejskiej po Łazienkach. Edukacja historyczna w oparciu o tradycje jazdy polskiej to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
im. Płk. Jana Kozietulskiego. Celem tego działania jest zwiększenie wiedzy i świadomości historycznej a dzięki temu promocja aktywnej postawy patriotycznej i obywatelskiej wśród młodzieży.

Projekt kierujemy do uczniów warszawskich szkół. Proponujemy im program edukacyjny zakończony pokazem konnym. Nasi przewodnicy oprowadzą młodzież po przygotowanych wystawach dotyczących historii jazdy polskiej. Zobaczą mundury
z czasów napoleońskich, z lat dwudziestych i wojny ’39 roku. Chcemy pokazać, że historia naszego kraju nie jest nudna. Chcemy zachęcić młodzież do jej aktywnego poznawania. Nasza wycieczka będzie miała większy wymiar niż odwiedziny w muzeum ponieważ odbywać się będzie w plenerze na zasadach gry po Łazienkach Królewskich, a zamiast muzealnych przewodników prowadzić będą kawalerzyści i rekonstruktorzy w mundurach. Zakończeniem będzie pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego oraz wręczenie materiałów edukacyjnych. Jako ochotniczy szwadron kawalerii chcemy pokazać, że każdy z odwiedzających ma szansę robić to co my. W naszych szeregach są uczniowie, studenci, ludzie pracujący w różnych zawodach i w różnym wieku.

Oferta dla pozostałych zwiedzających

W dniach 5-8 maja w godzinach 15:00 – 20:00 zapraszamy wszystkich zwiedzających do zwiedzenia wystaw – tradycyjnych i multimedialnych, obejrzenia pokazów jeździeckich, wzięcia udziału w grze miejskiej po Łazienkach oraz otwartych wykładach i pokazach filmowych. W godzinach popołudniowych, kiedy wystawy nie będą już zajmowane przez młodzież zachęcamy zarówno entuzjastów historii jak i zwykłych mieszkańców Warszawy czy turystów do zwiedzenia naszych wystaw. Będą mogli wziąć udział w grze miejskiej prezentującej historię kawalerii w Łazienkach Królewskich, a o godzinie 17:00 przyglądać się treningowi kawalerzystów do sobotniego pokazu galowego. Zaraz po treningu codziennie odbywać się będą wykłady otwarte prowadzone przez różne autorytety wiedzy kawaleryjskiej w Polsce.

Harmonogram Dni:

Poniedziałek (4.05.2015) – Czwartek (7.05.2015)
9:00-15:00 – zajęcia dla szkół
15:00-17:00 – wystawy otwarte dla wszystkich zwiedzających
17:00 - Trening do pokazu galowego (otwarty dla publiczności)
19:00 - Wykład Otwarty
20:00 - Pokaz filmowy

Czwartek (7.05.2015)
21:00 - Uroczysty capstrzyk pod tablicą pamięci Szwoleżerów 3 Pułku w kościele ojców Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej.

Piątek (8.05.2015)
9:00 – 18:00 – wystawy otwarte dla zwiedzających
18:00 - Wykład otwarty
19:30 - Wykład otwarty

Sobota 9.05.2015 r. – kulminacja wydarzeń
9:00 Uroczyste otwarcie wystawy z okazji 11 lecia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich - wystawy
i stoiska otwarte cały dzień - możliwość oglądania z przewodnikami.
10:00 - 16:00 Rozpoczęcie konkursów skoków oraz władania bronią białą
17:30 11 lecie Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk Jana Kozietulskiego - Pokaz Galowy Szwadronu
18:15 Wręczenie nagród w konkursach - militari i trębaczy
19:15 Gala dla zaproszonych gości. Przemówienia, pokaz filmów, wręczenie podziękowań, promocja książki o szwadronie.

Niedziela 10.05.2015 r. – uroczystości główne
12:00 - Msza Św. Kościół Garnizonowy WP
14:00 - Apel Poległych, złożenie kwiatów
14:30 - Przemówienia
14:50 - Zakończenie
15:00 - Poczęstunek

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz