Nowy poczet władców Polski


Od wtorku 19 maja 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, na której po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publicznie seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego. Projekt jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy wybitny polski grafik i portrecista – Profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie – choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

Bolesław Śmiały

Autorzy projektu mówią: „Dlatego chcieliśmy stworzyć nowocześnie wykonane portrety władców Polski połączone z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem„. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię ”Giganci Jazzu”.

Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zdaniem, które postawił przed sobą artysta było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

Kazimierz Wielki

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” w Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna w dniach 19 maja – 19 lipca 2015 roku w dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej. Wstęp na wystawę jest wolny. Oryginały portretów Świerzego można będzie porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Matejki. Dodatkowo, w części edukacyjnej, można będzie zapoznać się z kolekcjami monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski, a także z 5 oryginalnymi portretami Jana Matejki wypożyczonymi z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W planach jest pokazanie wystawy również w innych miastach Polski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.