„Fotografie z Powstania Warszawskiego 1944” – internetowa wystawa na Google Cultural Institute


W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą wybuchu zrywu, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało galerię fotografii, wykonanych przez Prasowych Sprawozdawców Wojennych Komendy Głównej Armii Krajowej. Zdjęcia autorstwa pięciorga z nich mamy okazję obejrzeć w wysokiej jakości.

Fotografie z Powstania Warszawskiego 1944 r.

Referat Fotograficzny Biura Informacji i Propagandy utrzymywał kontakt z kilkudziesięcioma fotografami. Wielu z nich było amatorami, którzy swoje umiejętności postanowili wykorzystać dla dokumentowania zbrodni niemieckich i działań Podziemia. Spora grupa reporterami zostałą dopiero w momencie wybuchu Powstania i towarzyszyła swoim oddziałom w trakcie walk. Pięcioro z nich – Stanisław „Bala„ Giza, Halina Bala-Reuger „Małgorzata„, Eugeniusz Lokajski „Brok„, Sylwester Braun ”Kris” i Wiesław Chrzanowski ”Wiesław” – zostawiło po sobie wyjątkową spuściznę.

Galeria „Fotografie z Powstania Warszawskiego 1944” pokazuje powstańców nie tylko jako żołnierzy, ale także ludzi z krwi i uczuć. Nie można powiedzieć, że reporterzy odcinali się od rzeczywistości obiektywem aparatu, zbyt widoczne jest ich zaangażowanie. Szczególnie emocjonujące są zdjęcia z początkowego okresu zrywu, na których widoczna jest radość ludzi, którzy po latach upokorzeń wyzwolili się walką spod okupacji i zdjęcia ze ślubów powstańczych. Zdjęcia uwieczniły budowę barykad, walki, krew i łzy. Wszystko to tworzy niesamowity kolaż historyczno-emocjonalny.

Link do galerii: https://www.google.com/culturalinstitute/u/0/exhibit/fotografie-z-powstania-warszawskiego/AQCTpPsp?projectId=second-world-war&hl=pl&position=0%2C32

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz