Wirtualna wystawa o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO


Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali tam II wojnę światową. Mija właśnie 50 lat od uhonorowania rodziny Żabińskich tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Z tej okazji Muzeum POLIN otworzyło wirtualną wystawę prezentującą historie Żydów ocalałych w ZOO.

Antonina i Jan Żabińscy, FOT. Warszawski Ogród Zoologiczny

Antonina i Jan Żabińscy, FOT. Warszawski Ogród Zoologiczny

Jan Żabiński, inżynier agronomii, fizjolog, miłośnik zwierząt, kierował przed wojną Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Wraz z żoną Antoniną, która dzieliła jego zoologiczną pasję, mieszkał w willi położonej na terenie ogrodu. Małżeństwo wspólnie rozwijało instytucję, sprowadzając do ZOO kolejne okazy zwierząt. Gdy wybuchła wojna, większość zwierząt w ogrodzie zabito. Niektóre z nich ze względów bezpieczeństwa odstrzelili sami pracownicy - ich ucieczka podczas bombardowania mogła zagrozić bezpieczeństwu ludzi. Inne zginęły służąc jako pożywienie dla ludności lub też podczas polowania zorganizowanego na terenie ZOO. Część zwierząt została przez Niemców wywieziona.

Żabińscy zaangażowali się w konspirację. W opustoszałych klatkach i pawilonach, a także w willi, ukrywali ludzi, broń i amunicję. Schronienie w ZOO znalazło wielu Żydów. Tajnymi lokatorami domu „Pod zwariowaną gwiazdą”, jak nazywano willę, były między innymi rzeźbiarka Magdalena Gross i pisarka Rachela Auerbach.

Po wojnie, w 1965 roku, na postawie złożonych przez ocalałych relacji, Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W wilii Żabińskich na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego została właśnie otwarta wystawa o Żydach ukrywanych w ZOO. Muzeum POLIN w ramach internetowego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” uruchamia wirtualną wystawę opisującą historię ZOO w czasie okupacji – historię jego gospodarzy oraz niektórych osób, którym Żabińscy pomagali: rzeźbiarki Magdaleny Gross, pisarki Racheli Auerbach, boksera Samuela Keningsweina i entomologa Szymona Tenenbauma.

Wystawa dostępna jest pod adresem: http://www.sprawiedliwi.org.pl/wystawa-pl/zydzi-ukrywani-w-zoo/

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz