Noc Muzeów w Bytomiu 2015 [program]


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalny program na Noc Muzeów 2015. Tutaj znajdziecie listę miejsc i adresów, które umożliwią 16 maja nocne zwiedzanie.

nocbytomNa niektóre wydarzenia może być wymagana wcześniejsza rejestracja.

Gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

(godz. 18.00–24.00)

18.00 Otwarcie Nocy Muzeów
Występ zespołu dętego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, prowadzonego przez Arkadiusza Garusa

19.00–22.00 O ludziach i zmorach i podziemnych potworach, czyli strachy naszych dziadków – opowieści i warsztaty etnograficzne dla najmłodszych
Dział Etnografii zaprasza na spotkanie ze śląskimi potworami i demonami. Zwiedzający nie tylko zapoznają się z tym, co w szafie lub na strychu piszczy i co straszyło naszych dziadków, ale także wezmą udział w upiornych warsztatach. A dzięki demonicznym układankom szybko okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

19.00–22.00 Śląska demonologia dla odważnych – gra terenowa oparta na śląskich motywach
Starszym dzieciom i młodzieży proponujemy udział w wielkim polowaniu na śląskie potwory. Każda grupa łowców będzie śledzić innego stwora – musi nie tylko sporządzić dokładny rysopis poszukiwanego, wytropić go w jego naturalnym środowisku, ale także znaleźć sposób, jak go przegonić. Niezbędne informacje, jak wygląda Południca, gdzie mieszka Utopiec i jak pozbyć się Strzygi, zostaną ukryte na wystawie Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku.

19.00–20.30 Koncerty uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu
W Galerii Malarstwa Polskiego o godz. 19.00 wystąpią skrzypkowie Jacek Głogowski i Weronika Sidorska, o godz. 19.30 – akordeoniści klas gimnazjalnych, a o godz. 20.00 – gitarzyści.

20.30–22.00 Tworzyć każdy może – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
Jak artyści przedstawiają noc? Czy uczestnikom zajęć uda się ją zobrazować w technice collage? Zachęcamy do przedstawienia swojej interpretacji tego codziennego, acz niezwykłego zjawiska i udziału w tworzeniu instalacji Pod nocnym natchnieniem.

21.00–22.00 Noc w obrazie – zagadki dla dużych i małych w Galerii Malarstwa Polskiego

Wystawy:
Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła
Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku
Galeria Malarstwa Polskiego
Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku

Świetlica

wejście od ul. J. Piłsudskiego (godz. 19.30–24.00)

19.30–20.30 Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż… owocem miłości
Co ma wspólnego jabłko z uczuciami i jaka jest jego sekretna rola w erotyce? Zapraszamy na spotkanie z cyklu Jabłko w kulturze poświęcone historii wyznań miłosnych, ilustrowane muzyką i obrazem.

21.00–24.00 Sowy – nocni łowcy oraz Nocne połowy owadów
Nocne ptaki mają niejedną tajemnicę. Prezentacje multimedialne, pokazy i filmy przyrodnicze pozwolą zwiedzającym poznać ich sekrety, a pracownicy Działu Przyrody wprowadzą widzów w arkana pracy entomologów i przedstawią sposoby połowu owadów. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce podczas nocnych łowów na specjalnie przygotowanym stanowisku badawczym.

Gmach przy ul. W. Korfantego 34

(godz. 18.00–24.00)

18.15–19.15 Muzyka nocą – koncert i warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży (Sala Gorczyckiego)
W sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego zabrzmią nokturny i inne utwory inspirowane nocą. W repertuarze kwartetu Akademos grającego w towarzystwie Alicji Molitorys nie zabraknie Eine kleine Nachtmusik W.A. Mozarta czy Nocy A. Vivaldiego. Koncert jest częścią projektu Dom Muzyki 2015 finansowanego przez Gminę Bytom.

18.30–24.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska
Archeolodzy niczym detektywi penetrują teren, chcą poznać prawdę o tym, co minęło. Wystawa Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska otwiera przed zwiedzającymi podwoje świata górnośląskiej archeologii – ukazuje jej dzieje od pionierskich czasów aż do chwili obecnej, pozwala zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków.

19.00–20.00 Wernisaż wystawy Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne
Wystawa będzie pierwszą w Polsce monograficzną prezentacją dorobku Stanisława Toegla (1905–1953) – zapomnianego rysownika, którego droga życiowa wiodła z przedwojennego Lwowa, poprzez okupowaną Warszawę i miejsca internowania w Niemczech aż do Bytomia. Toegel – w okresie dwudziestolecia międzywojennego współpracownik prasy lwowskiej i rysunkowy komentator życia politycznego Polski – w czasie II wojny światowej oddał swój talent sprawie walki z III Rzeszą.

19.30–20.30 Od muszki do kamizelki kuloodpornej, czyli moda na wykopie (Sala Gorczyckiego)
Prezentacja przybliży estetyczną i funkcjonalną stronę ubioru archeologa prowadzącego badania terenowe. Na uczestników spotkania czeka także pokaz mody.

20.00–21.00 Nie dać się nocy – Stanisława Toegla rysunkowa wojna z III Rzeszą. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne

21.00–22.00 Prezentacja filmów Podziemie zbrojne na Podbeskidziu w latach 1939–1947 oraz Ostatnia wojenna stolica (Sala Gorczyckiego)
Pokaz filmów historycznych powstałych na zlecenie katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Produkcje przedstawiają losy Żołnierzy Wyklętych z terenów Górnego Śląska oraz kulisy decyzji gen. Leopolda Okulickiego o przeniesieniu w październiku 1944 r. Komendy Głównej Armii Krajowej do Częstochowy.

23.00–24.00 Księga tajemnic nocy – koncert Lorien Trio (Sala Gorczyckiego)
Koncert podsumowujący dziesięciolecie działalności artystycznej zespołu Lorien Trio połączony z promocją płyty. W skład zespołu wchodzą: Alicja Molitorys (flet), Aleksandra Batog (altówka) oraz Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa). W programie: Księga tajemnic nocy Aleksandra Shymko (z prezentacją multimedialną wykorzystującą zdjęcia Andrzeja Obmińskiego), Ophelié Piotra Mossa (prawykonanie), a także While you were sleeping..... Perttiego Jalavy.

Wystawy:
Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie
Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne
Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska

Wozownia, ul. W. Korfantego 34

(godz. 18.00–24.00)

18.15–24.00 Sen na jawie – warsztat kreatywny street artu oraz ilustracji przy orientalnej herbacie
W ramach Sztuki młodych zaprezentowane zostaną prace Magdaleny Grzegorzek, Dominiki Józefczyk oraz Michała Czerko. Wraz z Dominikiem Moryniem artyści poprowadzą warsztaty, którym towarzyszyć będzie degustacja herbaty w otoczeniu dywanów, puf, siedzisk, przygotowana przez Herbaciarnię z ul. Rycerskiej w Bytomiu. Ponadto co godzinę odbywać się będą warsztaty tworzenia torebek herbaty metodą Thomasa Sullivana.

Między Muzeum Górnośląskim a Muzeum Śląskim w Katowicach w Noc Muzeów będzie jeździł specjalny autobus dla zwiedzających.

Uwaga! Nagroda

Zasady gry:
1. Zwiedzający, którzy podczas Nocy Muzeów, 16 maja 2015 r., skorzystają z oferty Muzeum Śląskiego w Katowicach: lokalizacja ul. Dobrowolskiego 1 i lokalizacja al. Korfantego 3 i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: lokalizacja pl. Jana III Sobieskiego 2 i lokalizacja ul. W. Korfantego 34 i zdobędą na ulotce z Nocy Muzeów 4 różne pieczątki, otrzymają nagrodę.
2. Ulotki z Nocy Muzeów będą dostępne 16 maja 2015 r. od godz. 18.00 w wymienionych wyżej lokalizacjach do wyczerpania zapasów lub na stronach WWW obu instytucji (do pobrania poniżej).
3. Nagrodę stanowi bilet jednorazowego bezpłatnego zwiedzania dla 1 osoby wszystkich wystaw stałych i czasowych Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 r.
4. Nagroda przysługuje osobom, które okażą opieczętowane wszystkimi 4 pieczątkami ulotki z Nocy Muzeów 2015. Nagrodę (bilet wstępu) będzie można odebrać tylko w trakcie Nocy Muzeów (16 maja 2015 w godz. 18.00-24.00) w specjalnie oznakowanych punktach znajdujących się na terenie każdej z czterech lokalizacji w Katowicach i w Bytomiu.
5. Za jedną ulotkę opieczętowaną kompletem 4 pieczątek przysługuje 1 nagroda – bilet. Brak co najmniej 1 pieczątki nie uprawnia do otrzymania nagrody.
6. Nagroda nie dotyczy zajęć, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń biletowanych bądź odpłatnych.
7. Nagroda nie może zostać spieniężona ani też zamieniona na żadną inną rzecz dostępną w muzeach.
8. Punkty, w których można uzyskać pieczątkę oraz odebrać nagrodę za komplet 4 pieczęci:

1) Kasa MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom
2) Kasa MGB, ul. W. Korfantego 34, Bytom
3) Hol główny/szatnia MŚ, al. W. Korfantego 3, Katowice
4) Recepcja MŚ, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz